Je toto konanie možné považovať za podvod?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Žilinský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 11. 1. 2016

Otázka: Je toto konanie možné považovať za podvod?

Dobrý deň, som spoločníkom v stavebnej firme. Spoločnici sme dvaja a každý koná samostatne. Môj spoločník založil ďaľšiu stavebnú fimu s podobným názvom s naším obchodným riaditeľom. Na základe zmluvy o dielo, ktorú uzavrel môj spoločník realizujeme dodavku materialov a prace na stavbách tejto firmy. Fakturujeme cenu dodaných materiálov a prace podľa faktúr našich subdodavateľov plus 3% na výrobnú a správnu réžiu. Naša skutočná réžia je 6,7% takže máme 3,7% stratu a ďaľšich 7% ušlý zisk. Jedná sa týmto konaním o podvod?

Odpoveď: Je toto konanie možné považovať za podvod?

Dobrý deň, trestný čin podvodu je v zmysle trestného zákona definovaný nasledovne: Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. Zo skutočností uvedených vo Vašej otázke mi však nevyplýva, že by ste boli uvedený do omylu. Váš spoločník a obchodný riaditeľ by museli od začiatku konať s úmyslom poškodiť Vás. Vychádzajúc z toho, že ste spoločníkom spolu s "páchateľom" je túto skutočnosť ťažké predpokladať. V tomto prípade môže ísť skôr o porušenie zákazu konkurencie, avšak na posúdenie toho by bolo potrebné vidieť presné znenie spoločenskej zmluvy. Prípadne môže ísť o porušovanie, resp. obchádzanie daňových a iných obdobných predpisov tým, že vytvára úmyselne stratu.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Je toto konanie možné považovať za podvod? (Obchodné právo)

Dobrý deň. Chcem sa informovať ohľadne môjho auta. V decembri som si dala opraviť auto no mechanik odvádzal svju prácu na čierno o čom som nebola informvana. Bola mi vystavená faktúra, ktorú som dostala na mail. Peniaze som poslala na účet. Avšak po opravení auta mi žiaden doklad nebol dodaný. Po 3 mesiacoch sa mi auto znovu pokazilo s tým istým problémom. Tak som išla reklamovať ale mechanik neuznal reklamáciu a nauctoval si za ďalšiu opravu znovu vysokú čiastku na 5000 euro. Zohnala som si kvalitný servis kde mi zistili, že na aute neboli menené žiadne veci, ktoré mi automechanik predtým zaúčtoval a auto mám znovu nepoazdne. Dá sa to riešiť s políciou, či súdom, aby mi boli vrátené peniaze, ktoré mám zdokladované? Prípadne zažalovanie alebo niečo podobne? Ďakujem.

Odpoveď: Je toto konanie možné považovať za podvod?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.05.2020)

Dobrý deň,
v tomto prípade by sa mohlo jednať o trestný čin podvodu. Ak od Vás vzal viac ako 266 eur a pritom nevykonal to, čo Vám fakturoval a vzal za to peniaze, tak v takom prípade Vás mohol uviesť do omylu, v dôsledku čoho ste prišli o peniaze (vznikla Vám škoda). Odporúčam nechať si od servisu potvrdiť, že tam nebolo dotyčným nič, čo fakturoval vymenené, kontaktovať ho písomne, aby Vám vrátil peniaze a pokiaľ to neurobí, podať trestné oznámenie. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk