Je možné užívať nehnuteľnosť ak ostatný vlastníci už nežijú?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Je možné užívať nehnuteľnosť ak ostatný vlastníci už nežijú?

Dobrý deň, s manželkou plánujeme zakúpiť pozemok, ktorý je vedený ako záhrada v intraviláne mesta. Pozemok má 5 podielových vlastníkov, no žije len jeden z nich. S týmto vlastníkom sme sa dohodli na odkúpení jeho podielu. Ostatní vlastníci uvedení v liste vlastníctva už nežijú a ich dediči si dedičstvo nepredali na seba, pretože nie sú uvedení v liste vlastníctva. Každý z uvedených osôb v liste vlastníctva vlastní 1/5, znamená to, že momentálne môžeme odkúpiť len jednu pätinu. Je možné, aby sme po zakúpení podielu od žijúceho súčasného majiteľa mohli užívať záhradu? Je tiež možné po určitom čase požiadať o nadobudnutie celého pozemku záhrady vydržaním?

Odpoveď: Je možné užívať nehnuteľnosť ak ostatný vlastníci už nežijú?

Dobrý deň, je samozrejmé, že pokiaľ podielový spoluvlastník nežije a pozemok nebol prededený v rámci dedičského konania, môžete v zmysle ust. Obč. zákonníka odkúpiť len podiel od žijúceho spoluvlastníka.

Pokiaľ ide o užívanie celej záhrady, keďže už v čase odkúpenia podielu máte vedomosť o tom, že záhrada je v podielovom spoluvlastníctve, dedičia vlastníkov uvedenej nehnuteľnosti môžu od Vás požadovať náhradu za jej užívanie v zmysle ust. § 451 a nasl. Obč. zákonníka.

Podmienky vydržania v súčasnosti upravujú ust. § 359a/ a nasl. Civilného mimosporového poriadku, kde o vydržaní v súčasnosti rozhoduje súd. Okrem iných podmienkou vydržania je to, aby ste vedeli preukázať dobromyseľnosť držby v súlade s ust. § 134 Obč. zákonníka, že s nehnuteľnosťou nakladáte a užívate ju v opodstatnenom presvedčení, že Vám táto vec - záhrada patrí. Toto Vy neviete preukázať, lebo odkupujete len 1/5 podiel na nehnuteľnosti.

Vo veci odporúčam vyporiadať v rámci dedičského konania ostatné podiely na nehnuteľnosti a to podaním návrhu na v zmysle ust. §  211 Civilného mimosporového poriadku :

"Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, ďalší poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh vykoná o tomto majetku dodatočné konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, dodatočné konanie o dedičstve sa nevykoná."

Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že bude potrebné kontaktovať dedičov podielov na uvedenej nehnuteľnosti.