Exekučné vymáhanie dlhu zo zdravotného poistenia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Nitra

Otázka: Exekučné vymáhanie dlhu zo zdravotného poistenia

Dobrý deň, som fyzická osoba, od ktorej zdravotná poisťovňa vymáha prostredníctvom exekútora dlh vo výške 1300 € od roku 2010. Chcel by som sa informovať, či je možné tento dlh voči zdravotnej poisťovni považovať za premlčaný, keďže už uplynulo viac ako päť rokov od začatia exekúcie. Vopred ďakujem za Vašu zhovievavosť a pomoc.

Odpoveď: Exekučné vymáhanie dlhu zo zdravotného poistenia

Dobrý deň. Z Vašej otázky vyplýva, že exekučné konanie vedené v prospech veriteľa, ktorým je zdravotná poisťovňa, začalo ešte v roku 2010.

Domnievam sa, že zadanou otázkou smerujete k zmenám zákona č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov (ďalej len „Exekučný poriadok“), ktoré nastali s účinnosťou od 01.04.2017 alebo k uplatneniu ustanovenia § 21 ods. 1 zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o zdravotnom poistení“).

Časovo obmedzená exekúcia

S účinnosťou od začiatku apríla tohto roku možno skonštatovať, že exekúciu možno za určitých okolností považovať za časovo obmedzenú.

Vo vzťahu k fyzickým osobám platí ustanovenie § 61n ods. 1 písm. d) Exekučného poriadku, podľa ktorého: „Exekútor vydá upovedomenie o zastavení exekúcie, ak pri exekúcii vedenej na majetok fyzickej osoby sa do piatich rokov od začatia exekúcie alebo od posledného zexekvovania majetku nepodarilo zistiť majetok alebo príjmy, ktoré by mohli byť postihnuté exekúciou a ktoré by stačili aspoň na úhradu trov exekútora.“

Pokiaľ Vašou otázkou narážate na citované zákonné ustanovenie, základným predpokladom pre jeho uplatnenie je nezistenie majetku povinného alebo jeho príjmov, ktoré by mohli byť postihnuté exekúciou a ktoré by stačili aspoň na úhradu trov exekútora.

Prechodné ustanovenia k úpravám Exekučného poriadku účinným od 01.04.2017

S ohľadom na prechodné ustanovenia možno v zásade skonštatovať to, že úpravy Exekučného poriadku, ktoré sú účinné od 01.04.2017 (t.j. vrátane spomínaného „časového obmedzenia exekúcií“), sa nevzťahujú na exekučné konania, ktoré boli začaté pred spomenutým dátumom.

Inak povedané, ak Vaša exekúcia začala ešte v roku 2010, tak nové pravidlá účinné od 01.04.2017 sa na Vašu exekúciu neuplatnia. Exekúcia sa tak dokončí podľa dovtedajšej právnej úpravy Exekučného poriadku.

Uvedené vyplýva z ustanovenia § 243h ods. 1 Exekučného poriadku, podľa ktorého platí, že: „Ak tento zákon v § 243i až 243k neustanovuje inak, exekučné konania začaté pred 1. aprílom 2017 sa dokončia podľa predpisov účinných do 31. marca 2017. Pravidlá pre prideľovanie vecí exekútorom podľa § 55 ods. 4 a 5 sa použijú len s ohľadom na veci pridelené podľa predpisov účinných po 1. apríli 2017.“

Premlčanie v zmysle zákona o zdravotnom poistení

Zákon o zdravotnom poistení upravuje inštitút premlčania osobitne, a to v ustanovení § 21. Podľa ustanovenia § 21 ods. 1 zákona o zdravotnom poistení pritom platí, že: „Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 8, § 18 a § 19 ods. 15) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť [§ 9 ods. 7 písm. a), b) a e)] sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.

V súvislosti s premlčaním je však potrebné uviesť, že premlčacia doba neplynie počas doby, kedy sa právo, ktoré podlieha premlčaniu, uplatnilo na príslušnom orgáne. Inak povedané, ak príslušná zdravotná poisťovňa stihla u exekútora uplatniť právo na zaplatenie neuhradeného poistného v spomínanej päťročnej premlčacej dobe, potom premlčacia doba počas exekučného konania neplynie.

Podľa ustanovenia § 112 Občianskeho zákonníka totiž platí, že: „Ak veriteľ v premlčacej dobe uplatní právo na súde alebo u iného príslušného orgánu a v začatom konaní riadne pokračuje, premlčacia doba od tohto uplatnenia po dobu konania neplynie. To platí aj o práve, ktoré bolo právoplatne priznané a pre ktoré bol na súde alebo u iného príslušného orgánu navrhnutý výkon rozhodnutia.

Námietky proti exekúcii

Ako je už spomenuté vyššie, ak Vaša exekúcia začala ešte v roku 2010, tak sa na ňu neuplatnia zákonné zmeny Exekučného poriadku účinné od 01.04.2017. Podľa „starej“ právnej úpravy existovala možnosť podať v rámci exekučného konania námietky proti exekúcii.

Inštitút námietok proti exekúcii je v Exekučnom poriadku (účinnom do 31.03.2017) upravený v ustanoveniach § 50 a 51.

Podľa ustanovenia § 50 ods. 1 Exekučného poriadku (účinného do 31.03.2017) platí, že: „Povinný môže vzniesť u exekútora povereného vykonaním exekúcie do 14 dní od doručenia upovedomenia o začatí exekúcie námietky proti exekúcii, ak po vzniku exekučného titulu nastali okolnosti, ktoré spôsobili zánik vymáhaného nároku alebo bránia jeho vymáhateľnosti, alebo ak sú tu iné dôvody, pre ktoré je exekúcia neprípustná. To isté platí, ak sa namieta, že oprávnený alebo povinný nie sú právnymi nástupcami osoby uvedenej v exekučnom titule. Námietky musia byť odôvodnené a na dodatočne uvedené dôvody sa neprihliadne. Ak po podaní námietok exekútor upustil od vykonania exekúcie (§ 46), o námietkach netreba rozhodnúť.“

S poukazom na citované ustanovenie, ak ste mali za to, že nárok zdravotnej poisťovne bol v čase začatia exekúcie premlčaný, bolo potrebné v lehote do 14 dní odo dňa doručenia upovedomenia o začatí exekúcie podať námietky proti exekúcii.

Záver

Záverom si dovoľujem vysloviť právny názor, že aj keď vo Vašej veci uplynulo od začatia exekúcie viac než päť rokov, exekučne vymáhaný nárok nemusí byť premlčaný (počas trvania exekúcie totiž zákonná premlčacia doba neplynie).