Prechádzajú dlhy na manželku?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Žilina

Otázka: Prechádzajú dlhy na manželku?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či dlhy manžela voči Zdravotnej poisťovni počas manželstva prechádzajú na manželku. Môžu siahnuť na jej mzdu? Ďakujem.

Odpoveď: Prechádzajú dlhy na manželku?

Dobrý deň, výkaz nedoplatkov z verejného zdravotného poistenia je exekučným titulom, na základe ktorého sa nedoplatky môžu vymáhať v exekučnom konaní. Podľa § 147 Občianskeho zákonníka pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Z uvedeného vyplýva, že zdravotná poisťovňa ako Váš veriteľ môže byť uspokojený aj z Vášho spoločného majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva. Podľa judikatúry (napr. rozhodnutia R 42/1972 a R 8/1966) však na manželkinu mzdu exekútor v exekučnom konaní siahnuť nemôže, pretože exekúciu zrážkami zo mzdy pre pohľadávku veriteľa len jedného z manželov možno viesť len zo mzdy tohoto manžela. Na účet manželky kam chodí mzda ale môže siahnuť.