Exekúcia a viacero dlžníkov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Nitra

Otázka: Exekúcia a viacero dlžníkov

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu, ako sa môžem brániť voči upovedomeniu o spôsobe exekúcie. Môj brat bol ručiteľom pri pôžičke. Zomrel v roku 2004, bol slobodný, bezdetný a vlastnil 1/8 rodičovského domu. Po jeho smrti zdedila 1/8 rodičovského domu jeho matka, ktorá zomrela v roku 2006. Rodičovský dom, ktorý je vo veľmi dobrom stave a jeho hodnota je približne 25 000 EUR, sme zdedili ako zostávajúce dve deti so sestrou - každý polovicu. Začali mi chodiť listy zo súdu a od exekútora, podľa ktorých som ako jeden zo šiestich povinných zaplatiť pohľadávku, úrok a náklady exekúcie vo výške približne 1000 EUR. Príbuzní po dlžníkovi zomreli alebo zrejme nemajú majetok. Moja sestra vlastní rodinný dom, sú obaja zamestnaní. Rodinný dom majú postavený na susednom pozemku rodičovského domu, ktorý je neobývaný a sestra sa úmyselne bráni jeho predaju, nakoľko tam zrejme chce raz postaviť dcére nový dom. Ja mám byt v bezpodielovom spoluvlastníctve s manželkou. V upovedomení o spôsobe vykonania exekúcie je uvedené, že začalo exekučné konanie zriadením exekučného záložného práva na nehnuteľnosť povinného, môj byt v BSM s manželkou. Sestra a ďalší štyria príbuzní dlžníka sú z toho vonku. Prečo exekútor nezaložil rodičovský dom, ktorého hodnota oveľa prevyšuje dlžnú sumu a ktorého som vlastníkom spolu so sestrou? Rodičovský dom bol vlastne z časti dedičstvom môjho brata. Exekútor chce na byt, ktorý mám v BSM s manželkou. Sestra nemá záujem dom predať, súdnou cestou som to nechcel riešiť, a teraz mi je podozrivô aj postup exekútora. Je možné sa voči takejto nespravodlivosti nejako brániť? Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

Odpoveď: Exekúcia a viacero dlžníkov

Dobrý deň, vo vašom prípade je potrebné preskúmať, či ste zodpovedný za celý dlh alebo len časť dlhu.

Podľa toho čo ste napísali, mi skôr vyplýva, že nie ste zodpovedný za celý dlh. Exekútor potom nemôže žiadať celú sumu iba od Vás. Ak to urobil, bolo potrebné podať námietky proti upovedomeniu o začatí exekúcie. Tiež je možné žiadať zastaviť voči Vám exekúciu v časti, ktorá prevyšuje sumu, za ktorou ste skutočne zodpovedný.