POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Doživotné právo užívania domu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Doživotné právo užívania domu

Dobrý deň, žijeme v dome, ktorý bol darovaný darovacou zmluvou s podmienkou, že strýko so svojou ženou majú doživotné užívanie. Oni však žijú v meste v byte a do domu chodia len cez deň a tu nespia. Strýko je však alkoholik. Keď príde, nadáva, že som mu ukradla dom, že som zlodej a hovorí ďalšie neslušnosti. Vždy je úplne opitý, nevie dokonca ani pevne stáť na nohách. Fajčí 20 cigariet denne v dome, minulý mesiac nechal dom niekoľko dní odomknutý, pretože bol opitý a zabudol ho zamknúť. Navštevuje nás tu aj s kamarátom, ktorý s ním pije. Oba tu kričia, že nám vziať naspäť dom, atď. Aj keď by som odišla, investovali sme do prerábky všetkého približne 50 000 eur. Nemalo tu ani kúrenie, okná boli staré. Keď sa snažím s ním normálne rozprávať, vždy je opitý a nedá sa s ním dohodnúť. Chcela by som sa opýtať, pod akými podmienkami by bolo možné mu odobrať doživotné užívanie, keďže nám neustále spôsobuje problémy. Som ochotná aj odsťahovať sa, pokiaľ by mi zaplatil za prerábku. Ako by som mala podľa Vás postupovať? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Doživotné právo užívania domu

Dobrý deň,
v otázke neuvádzate, kedy Vám bol RD darovaný. V otázke uvádzate, že bolo zriadené vecné bremeno spočívajúce v práve doživot. užívania a bývania v RD, ktoré sa zrejme využíva len obmedzene resp. len cez deň. V otázke neuvádzate, či v predmetnom RD aj bývate aj Vy ako vlastníčka. Poukazujeme preto na ust. § 109 Obč. zákonníka :

"Právo zodpovedajúce vecnému bremenu sa premlčí, ak sa desať rokov nevykonávalo."

Možnosťou v tomto smere by bolo, aby ujo ako oprávnený z vecného bremena spísal prehlásenie, že RD neužíva a preto vecné bremeno zaniklo zo zákona uplynutím doby 10 rokov, ktorú listinu s úradne overeným podpisom oprávneného z vecného bremena, by ste doručili na katastrálny odbor.

Z ust. § 151n/ ods. 3 Obč. zákonníka ďalej vyplýva, že aj  osoba oprávnená z vecného bremena je povinná znášať primerane náklady na zachovanie a opravu veci; ak však vec/nehnuteľnosť/ užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania.  Ujo ako oprávnený z vecného bremena sa na nákladoch nepodieľa, potom riešením by bolo podať žalobu na súd o zrušenie vecného bremena.

Treťou možnosťou by bolo písomne dohodnúť sa na zrušení vecného bremena za fin. náhradu, čo zrejme by bolo pre Vás z fin. hľadiska nie najpriaznivejšiue riešenie.

Odporúčame kontaktovať advokáta.