Môže ma zamestnávateľ bez môjho súhlasu preradiť na inú, menej platenú prácu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môže ma zamestnávateľ bez môjho súhlasu preradiť na inú, menej platenú prácu?

Dobrý deň. Pracujem v súkromnej firme ako zoraďovačka. V novembri som utrpela úraz, na dôsledky ktorého som bola na nemocenskej až do 15. apríla. Keď som mala nástupiť do práce, majiteľ mi nariadil čerpať dovolenku do odvolania. Upozornil ma, že pri nástupe do práce ma preradí na inú, menej platenú pozíciu, s čím nesúhlasím. Som 55-ročná vdova, ktorá žije sama. Môžete mi poradiť, ako by som mala postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Môže ma zamestnávateľ bez môjho súhlasu preradiť na inú, menej platenú prácu?

Dobrý deň, v zmysle § 54 Zákonníka práce, dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne. Taktiež platí, že vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je zamestnanec povinný len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v zákone. Týmto prípadom je prípad, kedy je zamestnávateľ povinný preradiť zamestnanca na inú práce a to ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva alebo je to nevyhnutné podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu verejného zdravotníctva v záujme ochrany zdravia iných osôb pred prenosnými chorobami alebo je to nevyhnutné podľa právoplatného rozhodnutia súdu alebo iného príslušného orgánu alebo zamestnanec pracujúci v noci na základe lekárskeho posudku je uznaný za nespôsobilého na nočnú prácu alebo tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu. V iných prípadoch Vás môže zamestnávateľ preradiť na inú prácu len s Vašim súhlasom.