Doživotné právo užívania bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Doživotné právo užívania bytu

Dobrý večer, mám otázku ohľadom dedičstva. Moja mama umrela pred šiestimi rokmi a môj otčim získal doživotné právo užívať náš byt. Znamená to, že ho nemôžem predať? On sa o byt nestará, všade je špina a susedia sa obávajú možných chorôb. Zanedbáva údržbu a platby za byt a je často opitý. Je dôchodca a nepracuje. Ako môžem postupovať, aby som ho odtiaľ dostal bez porušenia zákonov? Je možné predať byt a vyplatiť ho? Ak áno, koľko by to stálo? Nerád by som sa s ním zaoberal dlhodobo.

Odpoveď: Doživotné právo užívania bytu

Dobrý deň,

ďakujeme za otázku,

Základná právna úprava úprava predmetnej problematiky je upravená v ust. zákona Obč. zákonnníka.

1./ V otázke neuvádzate na základe akého právneho titulu  mal otčim zriadené právo doživotného užívania a bývania v uvedenej nehnuteľnosti , prípadne jeho rozsah, a tiež to kto je vlastníkom predmetnej nehnuteľnosti, ako aj to či vecné bremeno je zapísané v katastri nehnuteľnosti.
Budeme preto vychádzať z toho, že vlastníkom nehnuteľnosti ste Vy a Váš otčim môže doživotne užívať celú nehnuteľnosť.

2./  Podľa ust. § 151n/ a nasl.  Obč. zákonníka  platí :

"Vecné bremená obmedzujú vlastníka nehnuteľnej veci v prospech niekoho iného tak, že je povinný niečo trpieť, niečoho sa zdržať alebo niečo konať. Práva zodpovedajúce vecným bremenám sú spojené buď s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti, alebo patria určitej osobe.
Vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa.
Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy; ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania.

Vecné bremená vznikajú písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva (vydržaním); ustanovenia § 134 tu platia obdobne. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.
Zmluvou môže zriadiť vecné bremeno vlastník nehnuteľnosti, pokiaľ osobitný zákon nedáva toto právo aj ďalším osobám.
Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.
Vecné bremená zanikajú rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. K zániku práva zodpovedajúceho vecnému bremenu zmluvou je treba vklad do katastra nehnuteľností.
Vecné bremeno zanikne, ak nastanú také trvalé zmeny, že vec už nemôže slúžiť potrebám oprávnenej osoby alebo prospešnejšiemu užívaniu jej nehnuteľnosti; prechodnou nemožnosťou výkonu práva vecné bremeno nezaniká.
Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie.
Ak právo zodpovedajúce vecnému bremenu patrí určitej osobe, vecné bremeno zanikne najneskôr jej smrťou alebo zánikom."

Z vyššie uvedeného pre Vás vyplýva nasledovné :

1./ Pokiaľ ide o náklady na udržiavanie  veci zaťaženej vecným bremenom - byt , treba vychádzať z dohody medzi medzi otčimom ako oprávneným z vecného bremena a Vami ako povinným z vecného bremena. Ak k dohode nedôjde alebo ak takejto dohody niet  potom platí ust. Obč. zákonníka , že ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, potom je povinný znášať aj primerané náklady na jej zachovanie a opravy. T.j. nejedná sa len o náklady na údržbu a opravu veci, ale aj o povinnosť na údržbu veci a opravu veci zariadiť  alebo vykonať. Podľa  nášho názoru by sa mohlo jednať minimálne o náklady, ktoré vyplývajú z ust. nar. vl. č. 87/1995 Zb.z.,  ktoré Vám dávame do pozornosti, ktoré ustanovuje drobné opravy v byte súvisiace s jeho užívaním a náklady spojené s bežnou údržbou bytu, vrátane jeho prílohy. Ďalšie povinnsoti ohľadom byt vyplývajú z ust. zákona o vlastníctve bytov a zo zmluvy o výkone správy prípadne zmluvy om spoločenstve.

2./ Súčasný stav ak je taký ako uvádzate v otázke, by bolo možné resp. vhodné riešiť dohovorom, zistiť stav prípadných nedoplatkov a od  oprávneného z vecného bremena ich vymáhať. Nevieme aký je stav v skutočnosti, či by prípadné dlhy by boli aj reálne uhradené.
3./ Pre prípade, že by medzi  Vami nedošlo k dohode o zrušení vecného bremena dohodou, riešením je aj to, že by ste pre otčima zabezpečili napr. nejaký domov dôchodcov resp. podobné zariadenie  a následne by ste byt predal.
4./ Vec je možné riešiť aj tým spôsobom, že podáte návrh na súd na zrušenie vecného bremena, prípadne predáte byt s vecným bremenom, ale cena zrejme bude potom nižšia. Vecné bremeno spočívajúce v práve Vášho otčima by prešlo na nadobúdateľa nehnuteľnosti.
5./  Otázka prípadných nedoplatkov : Zmluvný vzťah so správcom nehnuteľnosti máte zrejme uzatvorený Vy ako vlastník, potom aj nedoplatky bude správca vymáhať od Vás ako vlastníka nehnuteľnosti.

6./ Nevieme ako máte zmluvne doriešené poplatky za odpad, elektrickú  energiu, plyn a podobne, teda či zmluvný vzťah s dodávateľmi médií je uzatvorený s Vami alebo s oprávneným z vecného bremena, teda Vašim otčimom. Z uvedeného treba následne vychádzať, kto bude žalovaným v prípadnom súdnom spore.

7./ V prípade, že by medzi Vami nedošlo k dohode, resp. máte odôvodnené pochybnosti, že by boli splnené povinnosti zo strany otčima, hlavne uhradené nedoplatky, potom bude najlepšie podať návrh na súd na zrušenie vecného bremena. V každom prípade odporúčame zmluvný vzťah prípadne aj podanie na súd riešiť s advokátom.

Dúfame, že naša právna rada Vám pomôže.

Budeme radi, ak nám dáte vedieť, ako ste sa rozhodli.