Doživotné právo bývania ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Košice

Otázka: Doživotné právo bývania ?

Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť, ako vybaviť doživotné právo na bývanie pre starú mamu v rodinnom dome, v ktorom mám trvalý pobyt.

Odpoveď: Doživotné právo bývania ?

Dobrý deň,

na Vašu otázku odpovedáme nasledovné :

Nepíšete, či chcete spísať darovaciu zmluvu - Vy ako obdarovaná a stará mama ako darca a súčasne oprávnená z vecného bremena - právo doživotného užívania a bývania v uvedenej nehnuteľnosti.

Nepíšete, kto je vlastníkom nehnuteľnosti, píšete iba, že tam Vy máte trvalý pobyt. Trvalý pobyt nie je vlastníctvom.  Prepáčte prosím, že píšeme samé slová začínajúce na ne -  nepíšete atď., ale je to potrebné.

Aby Vaša stará mama mohla v uvedenej nehnuteľnosti bývať, nie je potrebné vecné bremeno zapísané do katastra na príslušnom  liste vlastníctva.   Platí v tejto oblasti zákon o hlásení trvalého pobytu občanov č. 253/1998 Z. z. /treba súhlas vlastníka na zriadenie trvalého pobytu/.

Zriadenie vecného bremena, ktoré sa zapisuje do katastra  nehnuteľností je  vecou  Vašej  dohody a vec Vašich vzájomných vzťahov, ktoré sa ale môžu vyvíjať rôznym smerom. V záujme právnej istoty odporúčame zaopatrovaciu zmluvu alebo zriadenie vecného bremena, ale to by sme museli poznať podrobnejšie stav veci, okolnosti a dôvod resp. čo je podnetom pre uvedenú otázku, ktorú chcete riešiť. Pokiaľ by sa jednalo o zriadenie vecného bremena, ktoré sa zapisuje do katastra nehnuteľností, túto zmluvu by musel podpísať vlastník nehnuteľnosti.