Dobrý deň,
ak s Vaším partnerom a otcom Vášho dieťaťa už nežijete spolu alebo sa neviete na výkone svojich rodičovských práv a povinností máte v zmysle zákona o rodine právo obrátiť sa na súd, aby o výkonu rodičovských práv a povinností rozhodol.
Podľa ustanovenia § 36 ods. 1 Zákona o rodine
Rodičia maloletého dieťaťa, ktorí spolu nežijú, môžu sa kedykoľvek dohodnúť o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností. Ak sa nedohodnú, súd môže aj bez návrhu upraviť výkon ich rodičovských práv a povinností, najmä určí, ktorému z rodičov zverí maloleté dieťa do osobnej starostlivosti. Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa a ak to vyžadujú pomery v rodine, súd môže upraviť styk dieťaťa aj s blízkymi osobami.6)Ustanovenia § 24, § 25 a 26 sa použijú primerane.
Je veľmi dôležité hneď na začiatku vedieť, že súd v každom súdnom konaní, ktoré sa týka maloletého dieťaťa zisťuje najlepší záujem maloletého dieťaťa a rozhoduje v súlade s ním.
Môže sa teda stať, že súd nerozhodne ani tak ako navrhnete v návrhu na úpravu výkonu rodičovských práv a povinností Vy, ani tak ako to bude požadovať otec maloletého dieťaťa. Súd vždy rozhodne v súlade s najlepším záujmom maloletého dieťaťa, aby výkon rodičovských práv a povinností bol v jeho najlepšom záujme.
Podľa článku 5 Zákona o rodine
Záujem maloletého dieťaťa je prvoradým hľadiskom pri rozhodovaní vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú. Pri určovaní a posudzovaní záujmu maloletého dieťaťa sa zohľadňuje najmä
a) úroveň starostlivosti o dieťa,
b) bezpečie dieťaťa, ako aj bezpečie a stabilita prostredia, v ktorom sa dieťa zdržiava,
c) ochrana dôstojnosti, ako aj duševného, telesného a citového vývinu dieťaťa,
d) okolnosti, ktoré súvisia so zdravotným stavom dieťaťa alebo so zdravotným postihnutím dieťaťa,
e) ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do jeho dôstojnosti a ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do duševnej, telesnej a citovej integrity osoby, ktorá je dieťaťu blízkou osobou,
f) podmienky na zachovanie identity dieťaťa a na rozvoj schopností a vlôh dieťaťa,
g) názor dieťaťa a jeho možné vystavenie konfliktu lojality a následnému pocitu viny,
h) podmienky na vytváranie a rozvoj vzťahových väzieb s obidvomi rodičmi, súrodencami a s inými blízkymi osobami,
i) využitie možných prostriedkov na zachovanie rodinného prostredia dieťaťa, ak sa zvažuje zásah do rodičovských práv a povinností.
V návrhu na úpravu výkonu rodičovských práv a povinností je potrebné dôkladne popísať skutočnosti, ktoré Vás viedli k podaniu návrhu. Najmä to, že s otcom maloletého dieťaťa nežijete v spoločnej domácnosti, a čo je dôležitejšie, že sa neviete dohodnúť na úprave výkonu rodičovských práv a povinností.
Rovnako je veľmi dôležité uviesť v návrhu dôvody Vášho rozchodu a doterajší spôsob výkonu starostlivosti o Vaše maloleté dieťa. Súdy často predchádzajúci spôsob starostlivosti o maloleté dieťa berú ako základ pre svoje rozhodnutie, ako určitú východiskovú pozíciu. Na druhej strane sa však súd v zmysle relevantnej rozhodovacej praxe súdov nemôže uspokojiť s akceptáciou faktického stavu, ktorý je často vytvorený iba na základe vôle jedného z rodičov.
Takýto návrh na úpravu výkonu rodičovských práv a povinností sa podáva na miestne príslušný okresný súd, ktorým je v tomto prípade okresný súd podľa miesta bydliska maloletého dieťaťa. Ak o Vašom dieťati už rozhodoval v minulosti iný súd, v obvode ktorého už dieťa nebýva, je potrebné súdu navrhnúť postup podľa ustanovenia § 112 ods. 2 Civilného mimosporového poriadku. Návrh sa v takom prípade podáva na pôvodný súd maloletého dieťaťa (tam sa nachádza tzv. opatrovnícky spis dieťaťa).
Podľa ustanovenia § 112 ods. 1 a 2 Civilného mimosporového poriadku
(1) Na konanie vo veciach starostlivosti súdu o maloletých je miestne príslušný súd, v ktorého obvode má maloletý v čase začatia konania bydlisko určené dohodou rodičov alebo iným zákonným spôsobom.
(2) Ak sa zákonným spôsobom zmenia okolnosti, podľa ktorých sa posudzuje miestna príslušnosť, môže súd preniesť svoju príslušnosť na iný súd, ak to vyžaduje záujem maloletého. Ak tento súd nesúhlasí s prenesením príslušnosti, rozhodne jeho nadriadený súd.
V návrhu na úpravu výkonu rodičovských práv a povinností je potrebné označiť i dôkazy na preukázanie Vašich tvrdení. Vzhľadom na správanie otca maloletého dieťaťa bude potrebné predložiť dôkazy i o jeho agresívnom správaní (ak ste podali niekedy na neho trestné oznámenie alebo navštívili lekára po jeho fyzickom útoku).
Rovnako ako rodič, ktorý má dieťa vo svojej starostlivosti budete musieť súdu preukázať náklady na starostlivosť o maloleté dieťa, aby súd mohol rozhodnúť o adekvátnej výške výživného.
Podľa ustanovenia § 35 Civilného mimosporového poriadku
Súd je povinný zistiť skutočný stav veci.
Podľa ustanovenia § 36 Civilného mimosporového poriadku
Súd je povinný vykonať aj iné dôkazy, ako navrhli účastníci, ak je to potrebné na zistenie skutočného stavu veci.
Zákonná povinnosť súdu zisťovať skutočný stav veci upravená vo vyššie citovaných súdnych rozhodnutiach však súdu ukladá povinnosť pre zistenie skutočného stavu veci vykonať i také dôkazy, ktoré ste v rámci súdneho konania nenavrhli vykonať. Tzn. že ak by otec maloletého dieťaťa chcel dieťa do striedavej osobnej starostlivosti, môže súd i bez návrhu ktoréhokoľvek z Vás vykonať znalecké dokazovanie.