Dobrý deň.
ďakujeme za položenie otázky a zasielame Vám nasledovné stanovisko:
Najlepšie vo Vašej situácii je uzavreite rodičovskej dohody medzi Vami a Vašou družkou. Aby táto dohoda bola vykonateľná, musí ju schváliť súd.
Dohoda o úprave rodičovských práv a povinností
V súlade s ust. § 36 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z. z. zákona o rodine platí, že rodičia maloletého dieťaťa, ktorí spolu nežijú, môžu sa kedykoľvek dohodnúť o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností.
Ak sa nedohodnú, súd môže aj bez návrhu upraviť výkon ich rodičovských práv a povinností, najmä určí, ktorému z rodičov zverí maloleté dieťa do osobnej starostlivosti.
Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa a ak to vyžadujú pomery v rodine, súd môže upraviť styk dieťaťa aj s blízkymi osobami.
V tejto súvislosti si dovoľujeme podotknúť, že ak sa s bývalou partnerkou viete dohodnúť na výkone rodičovských práv a povinností, na styku s maloletou a na sume, ktorou bude Vaša bývala partnerka prispievať na maloletú, nie je výslovne nevyhnutné, aby takúto dohodu súd schválil.
Schválenie dohody o úprave rodičovských práv a povinností však dôrazne odporúčame, nakoľko Vám to v prípade neplnenia si povinností zo strany matky (najmä v prípade neplatenia výživného) dáva viac možností domáhať sa ich splnenia. Bez rozhodnutia súdu, bude táto dohoda nevykonateľná.
Dohoda by mala obsahovať najmä komu bude dieťa zverené do osobnej starostlivosti, styk s druhým rodičom a výživné.
Zároveň dopĺňame, že ak budete chcieť, aby súd Vašu dohodu schválil, musíte sa na obrátiť prostredníctvom návrhu na schválenie dohody o úprave rodičovských práv, teda nestačí na súd prísť len s dohodou. Tá bude tvoriť prílohu návrhu. K dohode sa bude vyjadrovať aj kolízny opatrovník (Úrad práce sodciálnych vecí a rodiny), ktorý bude dieťa v konaní zastupovať.
Záujem dieťaťa
Konanie o úprave práv a povinností k dieťaťu je konaním, ktoré môže začať aj bez návrhu. Z uvedeného vyplýva súd nemusí ešte dohodu rodičov schváliť, ak by bola v rozpore so záujmami dieťaťa.
V zmysle čl. 5 Zákona o rodine je záujem maloletého dieťaťa je prvoradým hľadiskom pri rozhodovaní vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú.
Pri určovaní a posudzovaní záujmu maloletého dieťaťa sa zohľadňuje najmä
- úroveň starostlivosti o dieťa,
- bezpečie dieťaťa, ako aj bezpečie a stabilita prostredia, v ktorom sa dieťa zdržiava,
- ochrana dôstojnosti, ako aj duševného, telesného a citového vývinu dieťaťa,
- okolnosti, ktoré súvisia so zdravotným stavom dieťaťa alebo so zdravotným postihnutím dieťaťa,
- ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do jeho dôstojnosti a ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do duševnej, telesnej a citovej integrity osoby, ktorá je dieťaťu blízkou osobou,
- podmienky na zachovanie identity dieťaťa a na rozvoj schopností a vlôh dieťaťa,
- názor dieťaťa a jeho možné vystavenie konfliktu lojality a následnému pocitu viny,
- podmienky na vytváranie a rozvoj vzťahových väzieb s obidvomi rodičmi, súrodencami a s inými blízkymi osobami,
- využitie možných prostriedkov na zachovanie rodinného prostredia dieťaťa, ak sa zvažuje zásah do rodičovských práv a povinností.
Súd dohodu nemusí schváliť napr. ani v tom prípade, ak by zistil, že Vaša partnerka bude mať v zahraničí vysoký príjem a v dohode by bolo uvedené, že bude prispievať na dieťa sumou napr. len 20 EUR.
V súlade s ust. § 62 ods. 2 Zákona o rodine platí, že obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.
Konanie vo veciach starostlivosti o maloletých
Na konanie vo veciach starostlivosti súdu o maloletých je v súlade s ust. § 112 ods. 1 zákona č. 161/2015 Z. z. Civilného mimosporového poriadku (ďalej len „CMP“) miestne príslušný súd, v ktorého obvode má maloletý v čase začatia konania bydlisko určené dohodou rodičov alebo iným zákonným spôsobom.
Ak sa zákonným spôsobom zmenia okolnosti, podľa ktorých sa posudzuje miestna príslušnosť, môže súd v zmysle ust. § 112 ods. 2 CMP preniesť svoju príslušnosť na iný súd, ak to vyžaduje záujem maloletého. Ak tento súd nesúhlasí s prenesením príslušnosti, rozhodne jeho nadriadený súd.
Ak sa to neprieči účelu konania, súd je v zmysle ust. § 116 CMP povinný informovať o prebiehajúcom konaní maloletého, ktorý je s prihliadnutím na rozumovú a vôľovú vyspelosť schopný pochopiť jeho význam, a objasniť mu dôsledky súdneho rozhodnutia vo veci.
V súlade s ust. § 117 CMP platí, že ak treba, aby za maloletého konal opatrovník, súd na návrh ustanoví za opatrovníka najmä blízku osobu maloletého, u ktorej je predpoklad, že bude konať v záujme maloletého, ak s ustanovením súhlasí.
Inak ustanoví za opatrovníka orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately (úrad práce, sociálnych vecí a rodiny).
Rozsudky o úprave výkonu rodičovských práv a povinností a výžive maloletých a o priznaní, obmedzení alebo o pozbavení rodičovských práv a povinností alebo o pozastavení ich výkonu možno podľa ust. § 121 CMP zmeniť alebo zrušiť aj bez návrhu, ak sa zmenia pomery.
Zároveň si dovoľujeme upozorniťna skutočnosť, že v zmysle ust. § 122 CMP ak vo veciach starostlivosti súdu o maloletých súd rozsudkom schválil dohodu rodičov, nie sú rodičia oprávnení podať voči výroku, ktorým bola dohoda schválená, odvolanie.
Oslobodenie od súdneho poplatku
V súlade s ust. § 4 ods. 3 zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a o poplatku za výpis z registra trestov platí, že od poplatku je oslobodený aj ten, komu bol priznaný nárok na poskytnutie právnej pomoci podľa zákona č. 327/2005 Z. z. o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi (ďalej len „Zákon o poskytovaní právnej pomoci“).
Konanie o úprave práv a povinností k maloletým deťom je teda oslobodené od súdnych poplatkov, preto sa nemusíte obávať, že by Vás súdne konanie niečo stálo (s výnimkou advokáta, ktorého si sami zvolíte).
Máte však aj možnosť využiť zastupovanie advokátom bezplatne a to po splnení podmienok na Centre právnej pomoci.
Ust. § 6 ods. 1 Zákona o poskytovaní právnej pomoci stanovuje, že fyzická osoba má právo na poskytnutie právnej pomoci bez finančnej účasti, ak
a) jej príjem nepresahuje 1,4-násobok sumy životného minima ustanoveného osobitným predpisom a nemôže si využívanie právnych služieb zabezpečiť svojím majetkom,
b) nejde o zrejmú bezúspešnosť sporu a
c) hodnota sporu prevyšuje hodnotu minimálnej mzdy okrem sporov, v ktorých nie je možné hodnotu sporu vyčísliť v peniazoch.
Podmienky na poskytnutie právnej pomoci bez finančnej účasti podľa odseku 1 písm. a) a b) musí podľa ust. § 6 ods. 2 Zákona o pomoci osobám v materiálnej núdzi fyzická osoba spĺňať počas celého trvania poskytovania právnej pomoci.
Preto Vám odporúčame navštíviť advokáta, prípadne Centrum právnej pomoci, ktorí Vám pomôžu pri zastupovaní v tomto súdnom konaní, prípadne pri príprave dohody s matkou maloletého dieťaťa.