POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Dlh manželky a exekúcia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Nitra

Otázka: Dlh manželky a exekúcia

Dobrý večer, potrebujem poradiť v súvislosti s dlhom mojej manželky a exekúciou. Dnes som dostal upozornenie o začatí exekúcie, z ktorého som zistil, že súd vydal platobný rozkaz na vymáhanie pohľadávky od mojej manželky. Nejde o moju spoludlžnícku ani ručiteľskú záväznosť. Zistil som, že mi bola zaslaná dohoda o uzavretí splátkového kalendára a uznania záväzku s mojim podpisom, ktorý som však neaplikoval. Sme invalidní dôchodcovia a tento účet sa od nás vyžaduje spoločne. Viete mi, prosím, poradiť, akým spôsobom postupovať ďalej? Ako je to s exekúciou v súvislosti s dlhom mojej manželky?

Odpoveď: Dlh manželky a exekúcia

V prvom rade je potrebné ustáliť, či ste uvedený ako  odporca v platobnom rozkaze. Zistíte to priamo na súde, ktorý vydával platobný rozkaz. Ak ste uvedený ako odporca, potom Vám platobný rozkaz mal byť doručený a mali ste pravo proti nemu podať odpor. Ak Vám nebol doručený a boli ste uvedený ako odporca, potom rozhodnutie nemôže byt exekučným titulom a exekúcia je neoprávnená. Vtedy je potrebné podať návrh na zastavenie konania.

Ak by ste neboli uvedený ako dlžník a ak ide o dlh ktorý vznikol počas manželstva manželke a manželka proti platobnému rozkazu nič nenamietala, potom sa rozhodnutie stane exekučným titulom. Vtedy exekútor môže siahnuť na majetok ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Do bezpodielového spoluvlastníctva patrí všetko, čo ste nadobudli počas trvania manželstva okrem vecí získaných darom, dedičstvo alebo reštitúciou, alebo tých vecí, ktoré sú osobnej povahy.

Váš príjem (dôchodok), ak Vám príde na účet je súčasťou BSM, preto naň exekútor môže siahnuť, aj keď nie ste uvedený ako spoludlžník , ručiteľ (odporca v platobnom rozkaze).

Dohodu, ktorú spomínate a uznanie záväzku, pokiaľ ste ho nepodpísali, nie je možné sa naň odvolávať.

Pokiaľ sa naň exekútor odvoláva, je potrebné napísať návrh exekútorovi na zastavenie konania a poprieť, že ste niečo podpísali. Tento krok má cenu vykonať iba v prípade, ak dlh Vašej manželke nevznikol počas trvania manželstva.

Pokiaľ teda exekútor vymáha pohľadávku od Vás na základe dlhu manželky a ide o exekučný titul, ktorý je právoplatný, Vaša manželka sa vymáhaniu dlhu nevyhne.

Vy ako jej manžel sa však vyhnúť splácaniu dlhu môžete, ak nie ste uvedený ako spoludlžník na platobnom rozkaze. Podmienkou je, aby zaniklo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM). BSM zaniká buď rozvodom alebo právoplatným rozsudkom o zrušení BSM počas manželstva.

Aby ste sa teda vyhli plateniu dlhu manželky, buď sa rozvediete alebo podáte návrh na zrušenie BSM počas manželstva.

Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich.

Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.  (to je napr. ak jeden manžel míňa peniaze a nestará sa o spoločný majetok a tak ohrozuje vlastníctvo).

Pokiaľ teda zanikne BSM jedným z dvoch vyššie uvedených spôsobov, hneď je to potrebné oznámiť exekútorovi. Potom exekútor už nemôže siahnuť na Váš príjem.

Pokiaľ ide o zablokovanie účtu, riešením bude nechať si posielať dôchodok poštovou poukážkou.

Vaša manželka (ak je rozhodnutie právoplatné) sa však nemôže vyhnúť povinnosti uhradiť dlh.