Dlh voči nebankovej spoločnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Dlh voči nebankovej spoločnosti

Dobrý deň, Potrebovala by som sa tiež poradiť ohľadom spoločnosti Pohotovosť. V roku 2009 som si od nich vybrala úver cca vo výške 500 eur. Nakoľko som nebola schopná splácať a napriek mojej snahe sa dohodnúť, stále požadovali vyššie úroky. Obrátila som sa preto na advokáta a okresný súd exekúciu voči mne 5. 12. 2013 vyhlásil za neprípustnú a zastavil ju. Napriek tomu, po istom čase spoločnosť Pohotovosť predala túto pohľadávku nejakej vymáhačskej spoločnosti, ktorá mi pravidelne volá a sľubuje odpustenie 50 % dlhu zo sumy takmer 16. 000 eur, ktorá vraj tak narástla za tie roky. Dnes som obdržala zásielku z okresného súdu, že sa spoločnosť Pohotovosť odvoláva voči rozsudku z roku 2013 a odvoláva sa na zákon č.438/2015 Z. Z. o povinnosti podrobiť exekučný titul, v ktorom sa uplatňoval nárok na zmenky. Potrebujem odoslať svoje vyjadrenie a neviem, či môžem vo svojej obrane uplatniť nejakú premlčaciu dobu. Ďakujem vopred za vašu radu.

Odpoveď: Dlh voči nebankovej spoločnosti

Dobrý deň, úvodom poznamenávame, že nepoznáme obsah listiny, ktorá Vám bola doručená zo strany okresného súdu.

Uvádzame, že ak bolo exekučné konanie právoplatne zastavené v roku 2013, potom v zmysle ust. § 201 zákona o súdnych exekútoroch platí, že obnovenie exekučného konania nie je prípustné :

"(1) V exekučnom konaní nemožno a) odpustiť zmeškanie lehôt, b) podať žalobu na obnovu exekučného konania po jeho skončení."   Ak teraz nebanková spoločnosť prípadne vymáhačská spoločnosť podali odvolanie proti rozsudku prípadne uzneseniu z roku 2013, uplynuli už všetky premlčacie doby v zmysle ust. § 110 Obč. zákonníka. Vymáhačskej spoločnosti ani nebankovej spoločnosti nič nepodpisujte, nepodpisujte žiadne uznanie dlhu, dohodu o splátkach alebo dohodu o zrážkach zo mzdy, prípadne listinu, z ktorej by vyplývalo, že ak uhradíte časť dlhu, zostatok sa Vám odpustí. Nič neuhradzujte. Na súd môžete písomne uviesť, že uplynula premlčacia doba a žiadate návrh zamietnúť v celom rozsahu s poukázaním na ust. § 110 a ust. § 583 Obč. zákonníka, pričom poukáže na skutočnosť, že exekučné konanie bolo zastavené v roku 2013 s uvedením čísla konania.