Nemožnosť splácať dlhy


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Trnavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 13. 1. 2017

Otázka: Nemožnosť splácať dlhy

Dobry den, chcela by som sa spytat. Mam dlh voci nebankovej spolocnosti. Postupili to vymahacskej agenture, kde som sa dohodla na splatkach 50 eur mesacne tie su platene. Dlh bol 7800 no dnes po 4 mesiacoch volali a dlh je 9000 tisic. Vyplatene im bolo 200 prvy mesiac a potom 4 mesiace po tych 50 eur. Peniaze chcu do desat dni, inak to davaju ako zalobu za nezaplatenie dlhu na sud. Neviem co mam robit. Manzel s nami nebyva, je podane o rozvod, mam dve neplnolete deti, pozicku 69 eur, naklady na byvanie 170eur a ostatne vydavky ako strava, skolka, cestovne. Plat mam 450eur a neviem ako z tohto von. Nevladzem s platu vsetko platit, ale samozrejme mam zaujem zavazok vyplatit, len som v situacii, ked neviem platit 200 mesacne.

Odpoveď: Nemožnosť splácať dlhy

Dobrý deň. V prvom rade je potrebné uviesť, že dlh, ktorý máte voči nebankovej spoločnosti nemusí byť skutočne tak vysoký, ako Vám veriteľ deklaruje. Prax nebankových spoločností je často taká, že svojim dlžníkom účtujú aj také poplatky, úroky či iné sankcie, na ktoré nemajú nárok. Preto ak by aj veriteľ pristúpil k tomu, že na Vás podá žalobu, ešte to neznamená, že bude v celom rozsahu úspešný. Z uvedeného dôvodu Vám odporúčam, aby ste vo Vašom okolí vyhľadali odbornú právnu pomoc, ktorá Vám môže prekontrolovať zmluvnú a inú dokumentáciu, na základe ktorej vznikol Váš dlh. Druhou alternatívou je pre Vás tzv. osobný bankrot, t.j. konkurz s následným oddĺžením.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Nemožnosť splácať dlhy (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, chcela by som vyplatiť priateľov dlh.

Odpoveď: Nemožnosť splácať dlhy

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.06.2019)

Dobrý deň, 

V zmysle ustanovenia § 531 občianskeho zákonníka môžete s dlžníkom uzavrieť písomnú zmluvu o prevzatí dlhu. Aby bola zmluva účinná je nevyhnutné, aby s ňou vyjadril súhlas aj veriteľ. V takomto prípade vstúpite do existujúceho záväzkovoprávneho vzťahu namiesto pôvodného dlžníka. Zabezpečovacie prostriedky dlhu (ako napr. ručenie) poskytnuté tretími osobami trvajú len vtedy, ak tieto osoby súhlasia so zmenou v osobe dlžníka.

Okrem vyššie uvedeného máte možnosť v zmysle ustanovenia § 533 občianskeho zákonníka uzavrieť s veriteľom písomnú zmluvu o pristúpení k záväzku. Na rozdiel od vyššie uvedeného však na to, aby bola zmluva účinná nie je potrebné, aby s ňou vyjadril súhlas dlžník. V takomto prípade vstúpite do existujúceho záväzkovo-právneho vzťahu popri pôvodnom dlžníkovi. Obaja budete zaviazaní na splnenie dlhu spoločne a nerozdielne.

Ak by ste v budúcnosti chceli niekedy od priateľa požadovať náhradu toho, čo ste uhradili, tak si určite s ním spíšte dohodu. Dohoda môže byť len o tom, že či a kedy vám vráti peniaze, ktoré ste použili na úhradu jeho dlhu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk