POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Exekúcia manžela spoločný majetok

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Exekúcia manžela spoločný majetok

Dobrý deň, rád by som sa na vás obrátil s otázkou. Môže exekútor siahnuť na majetok manželky, ak dlh vznikol ešte pred manželstvom? Konkrétne, exekútor uvalil exekúciu na majetok manžela a to isté plánuje aj na majetok manželky. Vlastníme polovicu rodinného domu, ktorú sme nadobudli počas manželstva v roku 2015. Pre objasnenie našej situácie, sme manželmi od roku 2013 a manžel vzal úver v roku 2009.

Odpoveď: Exekúcia manžela spoločný majetok

Dobrý deň,

ak dlh vznikol pred manželstvom, potom ide o manželkin samostatný záväzok. Exekútor nemá oprávnenie siahnuť aj na Váš majetok. Ak sa tak už stalo, môžete sa obrátiť na súd s tzv. exindačnou žalobou (žaloba na vylúčenie veci z exekúcie). Pokiaľ ide o nehnuteľnosť, platí tu obdobne to, že exekútor nemôže siahnuť na Váš podiel. Exekúciu môže uspokojiť výlučne z majetku, ktorý patrí len Vašej manželke. Len v prípade dlhu, ktorý vznikol za trvania manželstva by ste boli povinný strpieť výkon exekúcie aj zo spoločného majetku.