Čo môže exekútor pri vymáhaní dlhu z BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Žilina

Otázka: Čo môže exekútor pri vymáhaní dlhu z BSM

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať. Mám rozsudok, podľa ktorého musím zaplatiť určitú sumu penazí konkrétnym ľuďom. Som ženatý, avšak nemám vysporiadaný bezpodielový spoluvlastnícky majetok (BSM) so svojou manželkou. Môže exekútor siahnuť na výplatu mojej manželky?

Odpoveď: Čo môže exekútor pri vymáhaní dlhu z BSM

Dobrý deň, vymáhanie pohľadávok z BSM formou exekúcie je možné iba v prípade, ak exekúcia prebieha na vymoženie pohľadávky, ktorá Vám vznikla počas manželstva. Ak totiž Váš dlh vznikol pred uzavretím manželstva, tak sa veriteľ tohto dlhu nemôže uspokojiť z majetku patriaceho do BSM. Tzn. že odpoveď na Vašu otázku, či sa exekúcia dotkne aj majetku patriaceho do BSM závisí na tom, kvôli akému dlhu prebieha u súdneho exekútora exekučné konanie. Zároveň si Vám dovoľujem uviesť, že nárok na vyplatenie mzdy nepatrí do BSM. Do BSM patrí až príjem, ktorý má Vaša manželka vyplatený ako mzdu. Tzn. že aj keby exekúcia bola vedená za dlh, ktorý Vám vznikol počas trvania manželstva, Vašej manželke by nemohli zo mzdy zrážať určitú čiastku, ale jej účet by podliehal exekúcii.