Odpoveď: Delenie majetku po rozvode - miera pričinenia
Dobrý deň, na Vašu otázku odpovedáme nasledovne a súčasne vyslovujeme aj svoj právny názor :
I. PRÁVNA ÚPRAVA
Základná právna úprava Vami uvedenej problematiky je obsiahnutá v ust. Obč. zákonníka /ďalej iba "OZ"/.
Ako je Vám určite známe, v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov (ďalej iba "BSM") je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka /§ 143 OZ/
Bezdpodielové spoluvlastníctov môže zaniknúť aj za trvania manželstva (oprávnenie na podnikanie), čo Váš prípad nie je, a predpokladáme, že BSM u Vás nedošlo k modifikácii BSM formou spísania notárskej zápisnice (rozšírenie, zúženie BSM, vznik BSM ku dňu zániku manželstva).
Píšete, že sa rozvádzate sa, takže právoplatnosťou rozsudku o rozvode manželstva zanikne u Vás BSM a teda na Vás bude sa na Vás vzťahovať ust. § 149 a § 150 OZ :
§ 149 : Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150. Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali. Ak sa vyporiadanie týka nehnuteľností, dohoda vyžaduje písomnú formu a účinnosť nadobúdajú vkladom do katastra.
§ 150 : Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.
Je potrebné uviesť, že pre prípad vyporiadania dohodou sa môžete dohodnúť bez ohľadu na ostatné ustanovenia ohľadom vyporadúvania BSM, t.j. : podiely manželov na vyporiadaní BSM dohodou nemusia predstavovať podiel po 1/2.
Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.
Pre prípad, že by ste sa v lehote do 3 rokov od rozvodu manželstva nedohodli na vyporiadaní BSM a nepodali by ste návrh na súd, potom platí ust. § 149 ods. 4 OZ :
"Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
Ak sa po vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov rozhodnutím súdu alebo dohodou objaví majetok, ktorý nebol zahrnutý v rámci vyporiadania, platí preň domnienka uvedená vyššie."
II. MOŽNOSTI RIEŠENIA
Na Vašu otázku ohľadom toho, že podľa Vášho názoru ste mal väčší resp. väčšinový podiel na rozšírení a zveľaďovaná BSM, uvádzame nasledovné :
1./ Pozemok : Ak je tento napísaný na LV s takým stavom, ako ste ho získal ako píšete darom od otca, teda je zapísaný na Vašom mene, potom pozemok nepatrí do BSM a nebude predmetom vyporiadania.
2./ Nehnuteľnosť - rodinný dom - pomoc rodiny : Uvádzame svoj názor, že pokiaľ na výstavbe domu Vám pomáhali Vaša rodina a priatelia, podľa nášho názoru, práca, ktorú oni vložili do nehnuteľnosti, nie je predmetom vyporiadania v rámci BMS. Rovnako aj v prípade súdneho konania, nie je dôvod ich prácu zahrnúť do vnosu do BSM zo strany Vás aj keď sa jednolo o Vašu rodinu a Vašich priateľov, nakoľko práce robili pre Vás ako rodinu - pre Vás a Vašu manželku a deti. Toľko ohľadom výpomoci rodiny.
3./ Financovanie výstavby RD : Píšete, že ste pracoval v zahraničí a peniaze ste investoval do financovania výstavby domu. Podľa ust. § 150 OZ platí :
" Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."
4./ Ohľadom zásluh o nadobudnutie majetku, jeho zveladenie a argumentáciu Vašim vyšším príjmom a následne vyporiadanie BSM po rozvode s ohľadom na Váš vyšší príjem ako určujúce kritérium pre vyšší podiel na majetku je najlepšie citovať z judikatúry, ktorá je pre dobrým Vás argumentom v prípade vyporiadania BSM ako dohodou, tak aj v prípade súdneho konania (citujeme) :
KS Nitra 9Co/74/2013 06. 02. 2014 :
"Ďalšími zásadami pri vyporiadaní BSM je zásada ochrany záujmov maloletých detí, ako aj miera pričinenia sa o spoločný majetok a starostlivosť o rodinu. V rámci toho je potrebné vziať do úvahy aj to, ako sa ten-ktorý z manželov staral o rodinu a ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločného majetku. Prihliadnutie na mieru pričinenia manželov a o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí nemožno brať paušálne podľa výšky príjmov toho-ktorého manžela a mechanicky v takom smere, v akom prispievali na potrebu rodiny a spoločnej domácnosti. Ak sa obaja manželia náležite starali o rodinu a spoločným úsilím dbali o zabezpečenie potrieb, spoločný majetok sa medzi nimi spravidla rozdelí rovnakým podielom. Východiskové hľadisko rovnosti podielov nemožno zachovať iba v takom prípade, ak si niektorý z manželov počínal nezodpovedne, utrácal úspory alebo inak poškodzoval rodinu /pôžičky pre svoju potrebu len jedného z manželov a pod./"
Nález ÚS SR z 13.3.2013, sp. zn. I. ÚS 537/2012-37 :
Ústavný súd sa zároveň stotožňuje s právnym názorom uvedeným v rozsudku NS ČR sp. zn. 22 Cdo 2914/99 a vzťahujúcim sa aj na posudzovanú vec, podľa ktorého znenie § 150 OZ nevylučuje, aby súd vyjadril rozdielnosť podielov manželov pri vyporiadaní spoločnej veci prihliadajúc na to, ako sa každý z manželov zaslúžil o nadobudnutie i udržanie spoločnej veci, a to tak, že vec prikáže do vlastníctva tomu z manželov, ktorý sa o nadobudnutie a udržanie spoločnej veci zaslúžil výlučne, resp. v prevažnej miere, bez toho, aby mu uložil povinnosť, aby druhému manželovi, ktorý sa o jeho nadobudnutie a udržanie nezaslúžil, na vyrovnanie podielu zaplatil určitú finančnú čiastku. Zákon explicitne neupravuje spôsob nerovného vyporiadania, a disparita /pozn. : nepomer/ môže byť tak vyjadrená nie iba percentom či zlomkom, ale aj prikázaním veci jednému z manželov bez toho, aby bol zaviazaný finančne sa s druhým manželom, pokiaľ ide o túto vec, vyporiadať.
ZÁVER :
Z uvedeného vyplýva, že vyšší príjem jedného z manželov nie je vždy kritériom toho, že tento pri vyporiadaní BSM na základe tejto okolnosti nadobudne preto väčší podiel na majetku v BSM. Berie sa do úvahy starostlivosť o deti a spoločnú domácnosť, ale môže byť kritériom pri vyporiadaní majetku, na ktorý bude zreteľ súd pri svojom rozhodovaní.
Vzhľadom na okolnosť, že máte okrem iných aj 3 deti, ako aj vzhľadom na Váš zdravotný stav /ID/, ako aj predmet konania - vyporiadanie BSM, poznanie bližších okolností (predmet BSM, príjmy manželov, starostlivosť o deti zo strany manželov) - odporúčame osobnú konzultáciu s advokátom.
Môžete sa obrátiť aj na našu advokátsku kanceláriu na hlavný email : advokat@ficek.sk.
Dúfame, že sme Vám pomohli.