Máte
otázku?

Delenie majetku po rozvode - miera pričinenia


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Košice

Otázka: Delenie majetku po rozvode - miera pričinenia

Po 18 rokoch manželstva sa rozvádzam. Manželka má priateľa, som invalidný dôchodca s onkologickým ochorením a máme spolu troje deti vo veku 18, 15 a 6 rokov. Roky som pracoval v zahraničí a z toho som financoval výstavbu nášho domu. Manželka sa na tejto stavbe finančne nepodieľala. Pozemok, na ktorom stojí náš dom, som dostal v dar od svojho otca. Pri výstavbe mi pomáhala iba moja rodina a najbližší priatelia. Chcel by som sa dozvedieť, či sa pri delení majetku berie do úvahy miera prispievania jednotlivých manželov, resp. kto akou mierou prispejeval k tomu, čo sme spoločne vybudovali.

Odpoveď: Delenie majetku po rozvode - miera pričinenia

Dobrý deň, na Vašu otázku odpovedáme nasledovne a súčasne vyslovujeme aj svoj právny názor :

 

I. PRÁVNA ÚPRAVA

Základná právna úprava Vami uvedenej problematiky je obsiahnutá v ust. Obč. zákonníka /ďalej iba "OZ"/.

Ako je Vám určite známe, v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov  (ďalej iba "BSM") je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka /§ 143 OZ/

Bezdpodielové spoluvlastníctov môže zaniknúť aj za trvania manželstva (oprávnenie na podnikanie), čo Váš prípad nie je, a predpokladáme, že BSM u Vás nedošlo k modifikácii BSM formou spísania notárskej zápisnice (rozšírenie, zúženie BSM, vznik BSM  ku dňu zániku manželstva).

 

Píšete, že sa rozvádzate sa, takže právoplatnosťou rozsudku o rozvode manželstva zanikne u Vás BSM a teda na Vás bude sa na Vás vzťahovať ust. § 149 a § 150 OZ :

§ 149 : Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150. Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali. Ak sa vyporiadanie týka nehnuteľností, dohoda vyžaduje písomnú formu a účinnosť nadobúdajú vkladom do katastra.

§ 150 : Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.

 

Je potrebné uviesť, že pre prípad vyporiadania dohodou sa môžete dohodnúť bez ohľadu na ostatné ustanovenia ohľadom vyporadúvania BSM, t.j. : podiely manželov na vyporiadaní  BSM  dohodou nemusia predstavovať podiel po 1/2.

 

Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.

Pre prípad, že by ste sa v lehote do 3 rokov od rozvodu manželstva nedohodli na vyporiadaní BSM a nepodali by ste návrh na súd, potom platí ust. § 149 ods. 4 OZ :

"Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.

Ak sa po vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov rozhodnutím súdu alebo dohodou objaví majetok, ktorý nebol zahrnutý v rámci vyporiadania, platí preň domnienka  uvedená vyššie."

 

II. MOŽNOSTI RIEŠENIA

Na Vašu otázku ohľadom toho, že podľa Vášho názoru ste mal väčší resp. väčšinový podiel na rozšírení a zveľaďovaná BSM, uvádzame nasledovné :

 

1./ Pozemok : Ak je tento napísaný na LV s takým stavom, ako ste ho získal ako píšete darom od otca, teda je zapísaný na Vašom mene,  potom pozemok nepatrí do BSM a nebude predmetom vyporiadania.

 

2./ Nehnuteľnosť -  rodinný dom - pomoc rodiny :  Uvádzame svoj názor, že pokiaľ na výstavbe domu Vám pomáhali Vaša rodina a priatelia, podľa nášho názoru, práca, ktorú oni vložili do nehnuteľnosti, nie je predmetom vyporiadania v rámci BMS. Rovnako aj v prípade súdneho konania, nie je dôvod ich prácu zahrnúť do vnosu do BSM zo strany Vás aj keď sa jednolo o Vašu rodinu a Vašich priateľov, nakoľko  práce robili pre Vás ako rodinu - pre Vás a Vašu manželku a deti. Toľko ohľadom výpomoci rodiny.

 

3./ Financovanie výstavby RD : Píšete, že ste pracoval v zahraničí a peniaze ste investoval do financovania výstavby domu. Podľa ust. § 150 OZ platí :

" Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."

 

4./ Ohľadom zásluh o nadobudnutie majetku, jeho zveladenie a argumentáciu Vašim vyšším príjmom a následne vyporiadanie BSM po rozvode s ohľadom na Váš vyšší príjem ako určujúce kritérium pre vyšší podiel na majetku je najlepšie citovať z judikatúry, ktorá je pre dobrým Vás argumentom v prípade vyporiadania BSM ako dohodou, tak aj v prípade súdneho konania (citujeme) :

 

KS Nitra 9Co/74/2013 06. 02. 2014 :

"Ďalšími zásadami pri vyporiadaní BSM je zásada ochrany záujmov maloletých detí, ako aj miera pričinenia sa o spoločný majetok a starostlivosť o rodinu. V rámci toho je potrebné vziať do úvahy aj to, ako sa ten-ktorý z manželov staral o rodinu a ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločného majetku. Prihliadnutie na mieru pričinenia manželov a o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí nemožno brať paušálne podľa výšky príjmov toho-ktorého manžela a mechanicky v takom smere, v akom prispievali na potrebu rodiny a spoločnej domácnosti. Ak sa obaja manželia náležite starali o rodinu a spoločným úsilím dbali o zabezpečenie potrieb, spoločný majetok sa medzi nimi spravidla rozdelí rovnakým podielom. Východiskové hľadisko rovnosti podielov nemožno zachovať iba v takom prípade, ak si niektorý z manželov počínal nezodpovedne, utrácal úspory alebo inak poškodzoval rodinu /pôžičky pre svoju potrebu len jedného z manželov a pod./" 

 

 

Nález ÚS SR z 13.3.2013, sp. zn. I. ÚS 537/2012-37 :

Ústavný súd sa zároveň stotožňuje s právnym názorom uvedeným v rozsudku NS ČR  sp. zn. 22 Cdo 2914/99 a vzťahujúcim sa aj na posudzovanú vec, podľa ktorého znenie § 150 OZ nevylučuje, aby súd vyjadril rozdielnosť podielov manželov pri vyporiadaní spoločnej veci prihliadajúc na to, ako sa každý z manželov zaslúžil o nadobudnutie i udržanie spoločnej veci, a to tak, že vec prikáže do vlastníctva tomu z manželov, ktorý sa o nadobudnutie a udržanie spoločnej veci zaslúžil výlučne, resp. v prevažnej miere, bez toho, aby mu uložil povinnosť, aby druhému manželovi, ktorý sa o jeho nadobudnutie a udržanie nezaslúžil, na vyrovnanie podielu zaplatil určitú finančnú čiastku. Zákon explicitne neupravuje spôsob nerovného vyporiadania, a disparita /pozn. : nepomer/  môže byť tak vyjadrená nie iba percentom či zlomkom, ale aj prikázaním veci jednému z manželov bez toho, aby bol zaviazaný finančne sa s druhým manželom, pokiaľ ide o túto vec, vyporiadať.

 

 

 

ZÁVER :

Z uvedeného vyplýva, že vyšší príjem jedného z manželov nie je vždy kritériom toho, že tento pri vyporiadaní BSM na základe tejto okolnosti nadobudne preto väčší podiel na majetku v BSM. Berie sa do úvahy starostlivosť o deti a spoločnú domácnosť, ale môže byť kritériom pri vyporiadaní majetku, na ktorý bude zreteľ súd pri svojom rozhodovaní.

 

 

Vzhľadom na okolnosť, že máte okrem iných aj 3 deti, ako aj vzhľadom na Váš zdravotný stav /ID/, ako aj predmet konania - vyporiadanie BSM, poznanie bližších okolností  (predmet BSM, príjmy manželov, starostlivosť o deti zo strany manželov)  -  odporúčame osobnú konzultáciu s advokátom. 

Môžete sa obrátiť aj na našu advokátsku kanceláriu na hlavný email : advokat@ficek.sk.

 

 

 

Dúfame, že sme Vám pomohli.

 

 

 

 

 

Trápi vás "Delenie majetku po rozvode - miera pričinenia" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Delenie majetku po rozvode - miera pričinenia (Rozvod)

Dobrý deň, s manželkou sa plánujeme rozviesť po 24 rokoch manželstva. Spoločne vlastníme byt, na ktorý sme si zobrali úver, ktorý je už splatený. Máme však ďalšie dva úvery: jeden na rekonštrukciu bytu a druhý na opravu auta. Zaujímalo by ma, či mám nárok na polovicu týchto splátok alebo či sa dlžná suma nejako zohľadní pri majetkovom vyrovnaní. Chcel by som ešte dodať, že daná nehnuteľnosť zostáva mne. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Delenie majetku po rozvode - miera pričinenia

(odpoveď odoslaná: 21.11.2024)

Dobrý deň,

pri rozvode sa bude vykonávať vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) podľa § 150 Občianskeho zákonníka, kde sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Splátky úverov, ktoré boli použité na rekonštrukciu bytu a opravu auta, spadajú do BSM a mali by byť vysporiadané ako súčasť vášho spoločného majetku.

Keďže plánujete, že byt ostane vám, dôležité je zohľadniť dlžnú sumu z úverov v rámci vysporiadania. Možné je dohodnúť sa s manželkou, že si ponecháte byt a zároveň zohľadníte vaše náklady na splácanie spoločných úverov.

Pokiaľ ide o úvery, ktoré manželia uzavreli počas manželstva, sa považujú za spoločné záväzky, a preto môžu byť rozdelené medzi manželov rovným dielom. Dohoda manželov po rozvode o splácaní týchto úverov však môže byť pre banku nezáväzná, a preto je dôležité konzultovať podmienky priamo s bankou. Dohoda môže znieť akokoľvek ale ak by rozhodoval súd, tak ten rozhodne komu prípadnú dlhy a ako sa to započíta. 

Odporúčam sa detailne dohodnúť na vyrovnaní, pokiaľ je to možné, pretože súdne konania môžu byť náročné a zdĺhavé. Presný postup Vám poradíme na konzultácii. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Delenie majetku po rozvode - miera pričinenia (Rozvod)

Dobrý deň, chcem sa spýtať. Rozviedol som sa s manželkou v roku 2010 a sme vysporiadaní s majetkom. Po rozvode v roku 2011 som ako rozvedený kúpil druhý byt, v ktorom bývam s priateľkou a jej synom. Po piatich rokoch sme sa vzali. Aký má nárok na nehnuteľnosť moja druhá manželka? Ďakujem.

Odpoveď: Delenie majetku po rozvode - miera pričinenia

(odpoveď odoslaná: 02.11.2024)

Dobrý deň,

v prípade majetku kúpeného pred uzavretím druhého manželstva platí, že tento majetok nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), pretože bol nadobudnutý pred manželstvom. Tento princíp vyplýva z ustanovení Občianskeho zákonníka, konkrétne z § 143, kde sa uvádza, že BSM zahŕňa majetok nadobudnutý počas manželstva. Ak ste teda druhý byt nadobudli pred sobášom, patrí Vám výlučne.

Po uzavretí manželstva Vaša manželka nemá automaticky nárok na byt, pokiaľ nebol nadobudnutý spoločne počas manželstva alebo pokiaľ sa nerozhodnete pre zmenu vlastníckych práv, napríklad darovacou zmluvou. Je však dôležité zvážiť aj ochranu nehnuteľnosti, ak plánujete spoločné investície do bytu, ktoré by mohli situáciu ovplyvniť v prípade prípadného rozvodu.


Podotázka: Delenie majetku po rozvode - miera pričinenia (Rozvod)

Dobrý deň, chcem sa spýtať na delenie majetku po rozvode. Moja manželka po 12 rokoch manželstva podala žiadosť o rozvod. Bývame v dome, ktorý som kúpil už počas manželstva z prostriedkov, ktoré som získal predajom nehnuteľnosti z otcovho dedičstva. Počas výstavby som predal ďalšie takéto nehnuteľnosti a použil prostriedky na dofinancovanie domu. Minulý rok som predal svoj byt (darovaný pred manželstvom) a peniaze som opäť investoval do spoločného domu a zároveň som na naliehanie manželky kúpil záhradu. Manželka počas manželstva bola polovicu času na materskej. Máme dve deti vo veku 12 a 6 rokov. Na výchove detí som sa podieľal zodpovedne v rámci svojich časových možností vzhľadom na prácu. Na financovanie domu máme aj hypotéku. Ešte by som rád podotkol, že manželka vstúpila do manželstva bez akéhokoľvek majetku okrem malých úspor. Rád by som vedel: 1. Môžem získať späť aspoň časť mojich vynaložených prostriedkov (dedičstvo, dary)? 2. Čo s hypotékou? 3. Má nárok na peniaze, ktoré mi ostali po predaji bytu? Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom,

Odpoveď: Delenie majetku po rozvode - miera pričinenia

(odpoveď odoslaná: 03.10.2024)

Dobrý deň,

rozoberme si otázky, ktoré máte ohľadom delenia majetku po rozvode.

Vrátenie vynaložených prostriedkov z dedičstva alebo daru:
Máte nárok na vrátenie prostriedkov, ktoré boli vynaložené z dedičstva alebo daru na spoločný majetok (v tomto prípade na dom a kúpu záhrady). Občiansky zákonník umožňuje, aby pri vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov jeden z manželov žiadal úhradu toho, čo zo svojho majetku vynaložil na spoločný majetok. Tieto prostriedky by ste mohli uplatniť ako pohľadávku voči spoločnému majetku pri vyporiadaní.

Hypotéka:
Dlh vzniknutý za trvania manželstva, ako je hypotéka, je predmetom vysporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Obaja manželia sú povinní ho spoločne riešiť, a pokiaľ nie je dohodou upravené inak, zvyčajne sa umiestni spolu s majetkom, na ktorý sa vzťahuje.

Nárok na peniaze z predaja bytu:
Pokiaľ tieto finančné prostriedky z predaja bytu, ktorého vlastníkom ste boli pred manželstvom, neboli začlenené alebo investované do spoločného majetku, zostávajú vo vašom výlučnom vlastníctve. Ak by ale boli tieto prostriedky investované do spoločného majetku, je to obdobná situácia ako s dedičstvom, kde by ste mohli žiadať vrátenie vynaložených prostriedkov.

Odporúčam konzultovať tieto otázky s právnikom, ktorý vám pomôže konkrétne aplikovať tieto zásady na váš prípad, vypočítať sumu vyporiadania. Obzvlášť na súdnom konaní, ak by sa to tam dostalo je dôležitý dôraz na prezentáciu a doloženie všetkých finančných pohybov a investícií.


Trápi vás "Delenie majetku po rozvode - miera pričinenia" a chcete pomôcť?

Podotázka: Delenie majetku po rozvode - miera pričinenia (Rozvod)

Dobrý deň. Mám kamarátku, ktorá je síce prvýkrát vydatá, no jej manžel už je po druhýkrát ženatý. Z prvého manželstva má on dve deti. Spolu s manželom si kúpili nehnuteľnosť. Prosím, ako to bude v prípade, že ona nebude mať s manželom deti, komu po jeho smrti prípadne príde jeho časť majetku? Jeho deťom, alebo jej? Ďakujeme.

Odpoveď: Delenie majetku po rozvode - miera pričinenia

(odpoveď odoslaná: 28.03.2017)

Dobrý deň. Zákon rozoznáva dedenie podľa dedičských skupín. Po smrti manžela vzhľadom na to, že mal manželku aj deti (je jedno či deti s terajšou manželkou, alebo deti z predchádzajúceho manželstva) by sa uplatnilo dedenie z prvej skupiny, t.j.  dedia poručiteľove deti a manžel, a to každý z nich rovným dielom. Najskôr sa vyporiada bezpodielové spoluvlastníctvo manželov a až to, čo je určené ako majetok poručiteľa bude následne predmetom dedenia. Všetky deti dedia, t.j. manželské, mimomanželské, osvojené. Zákon nerobí rozdiely. Ak v prvej skupine nededí niektoré dieťa poručiteľa, jeho dedičský podiel nadobúdajú rovnakým dielom jeho deti, t.j. poručiteľovi vnuci.


Podotázka: Delenie majetku po rozvode - miera pričinenia (Rozvod)

Nehnuteľný majetok bez majetkového vyrovnania ostáva v podielovom spoluvlastníctve oboch manželov na akú dobu po rozvode? Byt je zapísaný iba na moje meno v katastrálnom úrade, v prípade hypotéky som ho dokonca založila a podpis druhého manžela nebol vyžadovaný. Bývalý manžel mi, iba pred právnikom, podpísal, že sa vzdáva tohto bytu v môj prospech. Môže tento byt napriek tomu po manželovej smrti prejsť do jeho pozostalosti? Budem musieť vyplácať podiel z bytu jeho deťom?

Odpoveď: Delenie majetku po rozvode - miera pričinenia

(odpoveď odoslaná: 24.11.2016)

Dobrý deň, rozhodujúcou otázkou je, či byt patril alebo nepatril do majetku tvoriaceho bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM). V prípade, že nehnuteľnosť bola súčasťou BSM, po jeho zániku sa môžete s manželom o jeho vysporiadaní dohodnúť. Predpokladám, že ste tak urobili, nakoľko ste uviedli, že Váš bývalý manžel sa bytu vzdal a to vo Váš prospech. Dohoda o vysporiadaní BSM, ktoré tvoria aj nehnuteľnosti, musí byť písomná a podpisy oboch z Vás ako spoluvlastníkov musia byť osvedčené. Inak táto dohoda nie je spôsobila na zápis vlastníckeho práva vkladom do katastra nehnuteľností. Dovoľujem si Vás upozorniť, že samotný zápis v katastri nehnuteľností sa považuje za záväzný a hodnoverný, dokiaľ sa nepreukáže opak. To znamená, že aj keď jeden z manželov je uvedený v katastri ako výlučný vlastník bytu, druhý z manželov stále môže preukázať, že nehnuteľnosť patrí do BSM a domáhať sa jeho vysporiadania. Podľa § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka, ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné. Po vzniku, nie je trvanie podielového spoluvlastníctva dotknuté plynutím času.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Delenie majetku po rozvode - miera pričinenia (Rozvod)

Dobrý deň, som druhýkrát vydatá. Môj súčasný manžel mal pred manželstvom byt s hypotékou, na ktorú platil tri roky. Teraz bývame spolu v tomto byte a všetko splácame spoločne. Manžel má tiež troch detí - študentov, ktorí žijú s matkou. Chcela by som vedieť, ako by prebiehalo rozdelenie majetku, konkrétne bytu, ak by sa náhodou niečo stalo môjmu manželovi? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Delenie majetku po rozvode - miera pričinenia

(odpoveď odoslaná: 23.11.2016)

Dobrý deň, v prípade, že Váš manžel nezanechá závet, dedičstvo sa rozdelí medzi dedičov podľa zákona. V zmysle § 473 Občianskeho zákonníka, v prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci. Do úvahy teda ako dedičia prichádzajú deti Vášho manžela, prípadne ich potomci a Vy. Dovoľujem si Vás upozorniť, že v konaní o dedičstve dôjde najskôr k vyporiadaniu bezpodielového spoluvlastníctva manželov, v rámci ktorého by ste mohli požadovať náhradu časti prostriedkov, ktoré boli použité na byt ako na výlučný majetok Vášho manžela.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Delenie majetku po rozvode - miera pričinenia" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.