Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Dedičstvo z darovanej nehnuteľnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Košice

Otázka: Dedičstvo z darovanej nehnuteľnosti

Dobrý deň, mám darovaciu zmluvu na dom mojej matky. Moji dvaja bratia sú nebohí. Majú moje deti a ich deti nárok na dedičstvo? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedičstvo z darovanej nehnuteľnosti

Dobrý deň,

Pri posudzovaní darovacej zmluvy a dedičských nárokov je potrebné zohľadniť niekoľko aspektov upravených v občianskom práve. Podľa Občianskeho zákonníka sa dedičovi do jeho podielu započítava to, čo za života dostal od poručiteľa, ak nejde o bežné darovania. Ak Vaši bratia zomreli, ich podiely by prešli na ich potomkov v rámci dedičského konania.

Vaše deti ako vnúčatá zosnulej osoby majú nárok na dedičstvo po svojich otcoch. Každé dieťa dedí podiel dedičstva, ktorý by patriac po zosnulom bratovi, teda jeho deti preberajú jeho dedičský nárok.

Je teda potrebné uskutočniť dedičské konanie, kde sa určia dedičia po poručiteľke a prejednajú sa všetky dedičské podiely.

Na detailnejšie posúdenie je vhodné konzultovať situáciu s notárom, ktorý dedičské konanie prejednáva, aby sa zabezpečilo spravodlivé rozdelenie dedičstva.