'

Dedičské konanie


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Žilinský
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 12. 2. 2017

Otázka: Dedičské konanie

Dobrý deň. Chcem sa spýtať ako postupovať ak pri dedičskom konaní po úmrtí nášho otca sme bratovi podpísali súhlas k prepisu rodičovského domu na neho. Dal nám ústny prísľub bez zápisu u notára, že ma čo najskôr vyplatí. Teraz svoj sľub nechce dodržať. Vraj si nezoberie drahý úver. Vraj nebude mať z čoho žiť. To sú jeho slová. Ďakujem Vám za skorú odpoveď.

Odpoveď: Dedičské konanie

Dobrý deň, z Vašej otázky nie je úplne zrejmé akým spôsobom došlo k udeleniu súhlasu s prepisom nehnuteľnosti a ukončeniu dedičského konania. Nehnuteľnosť totiž nemohla (nemala) byť prepísaná na Vášho brata skôr ako bolo dedičské konanie ukončené. Ak je v uznesení o dedičstve uvedené, že sa Váš brat stáva výlučným vlastníkom nehnuteľnosti zároveň mala byť v uznesení uvedená jeho povinnosť vyplatiť Vám Váš podiel v určitej lehote. Ak v uznesení o dedičstve nie je uvedená jeho povinnosť vyplatiť Vám podiel, nie je Vaša situácia pri vymáhaní tejto pohľadávky najlepšia. V prípadnom súdnom konaní by ste totiž museli preukázať, že sa Váš brat zaviazal Vám vyplatiť určitý podiel z dedičstva. Ústne dohody sa preukazujú veľmi ťažko.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Dedičské konanie (Dedičské právo)

Ďakujem za odpoveď. Mám od neho podpísaný papier so sumou koľko nás ma vyplatiť len žiadna lehota uvedená nie je. To mi asi tiež nepomôže. Pekný zvyšok dňa.

Odpoveď: Dedičské konanie

Odpovedá: (odpoveď odoslaná: 13.02.2017)

Dobrý deň, ak nie je dohodnutá lehota na splnenie povinnosti uplatní sa ustanovenie § 563 Občianskeho zákonníka. Podľa tohto ustanovenia musí dlžník (alebo ten kto sa zaviazal) splniť svoj záväzok prvý deň po dni, kedy ste ho požiadali o splnenie povinnosti.

Ak čas splnenia nie je dohodnutý, ustanovený právnym predpisom alebo určený v rozhodnutí, je dlžník povinný splniť dlh prvého dňa po tom, čo ho o plnenie veriteľ požiadal.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk