Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Dedenie majetku a dlhov a odmietnutie dedičstva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Dedenie majetku a dlhov a odmietnutie dedičstva

Dobrý deň, Chcem sa spýtať. Otec nedávno zomrel a po ňom zostal majetok aj dlhy, pričom dlhy sú o niečo nižšie ako majetok. So sestrou sme sa rozhodli odmietnuť dedičstvo (teda aj aktíva aj pasíva). Obe máme deti. Zdedí naše deti tieto dlhy? Ako postupovať, keď nechceme, aby naše deti prevzali dlhy aj dedičstvo? Vopred ďakujem za radu.

Odpoveď: Dedenie majetku a dlhov a odmietnutie dedičstva

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že vy spolu s vašou sestrou ste zákonnými dedičmi po vašom nebohom otcovi. Ak dlhy prevyšujú aktíva dedičstva, je vašim oprávnením dedičstvo odmietnúť. Z hľadiska práva platí, že nik vás nemôže donútiť, aby ste dedičstvo prijali či už je predĺžené alebo nie. AK dedičstvo odmietnete, nik od vás nemôže vymáhať dlhy, ktoré vznikli pred dňom úmrtia vášho otca. Treba uviesť, že ak by sa v budúcnosti našiel nejaký majetok, ktorý je vo vlastníctve vášho otca a nateraz nebude predemtom dedenia, tento majetok už dedič nebudete, lebo dedičstvo odmietnete.

Vaše deti nie sú dedičmi po Vašom otcovi, lebo vy ako jeho potomkovia žijete.