Darovanie pozemku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava

Otázka: Darovanie pozemku

V roku 2010 som od svojho krstného otca dostal darom časť pozemku, za ktorý som mu zaplatil bez svedkov, v hotovosti a požadovanú sumu na ruku. Transakcia sa vykonala bez potvrdenia o prijatí peňazí, iba na základe ústnej dohody. Mám v rukách iba notárom riadne overenú darovaciu zmluvu. Obávam sa, že deti môjho krstného otca by mohli túto darovaciu zmluvu spochybniť, rovnako ako prevzatie finančnej hotovosti. Moja otázka je, akým spôsobom by som mal postupovať, aby som sa prípadným nezhodám vyhol a ako sa pred týmto "poistiť". Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Darovanie pozemku

Dobrý deň. V prvom rade je potrebné uviesť, že darovacia zmluva je typickou bezodplatnou zmluvou. Ak ste s krstným otcom uzavreli darovaciu zmluvu, pričom za dar ste súčasne zaplatili, dá sa uvažovať nad tým, či v skutočnosti nešlo o zastretý právny úkon – kúpnu zmluvu. Každopádne ak by išlo o darovaciu zmluvu, potom nie je problém, že neviete preukázať poskytnutie peňazí krstnému otcovi. Pokiaľ však máte v tomto smere akékoľvek obavy a Váš krstný otec stále žije, môžete ho požiadať, aby Vám vystavil kvitanciu, resp. potvrdenie o prevzatí spomenutých peňazí. Čo sa týka spochybnenia zmluvy, tak pokiaľ bola zmluva uzavretá platne, tak nie je namieste žiadne „spochybňovanie“ zmluvy.