Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Darovanie pozemku


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava

Otázka: Darovanie pozemku

V roku 2010 som od svojho krstného otca dostal darom časť pozemku, za ktorý som mu zaplatil bez svedkov, v hotovosti a požadovanú sumu na ruku. Transakcia sa vykonala bez potvrdenia o prijatí peňazí, iba na základe ústnej dohody. Mám v rukách iba notárom riadne overenú darovaciu zmluvu. Obávam sa, že deti môjho krstného otca by mohli túto darovaciu zmluvu spochybniť, rovnako ako prevzatie finančnej hotovosti. Moja otázka je, akým spôsobom by som mal postupovať, aby som sa prípadným nezhodám vyhol a ako sa pred týmto "poistiť". Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Darovanie pozemku

Dobrý deň. V prvom rade je potrebné uviesť, že darovacia zmluva je typickou bezodplatnou zmluvou. Ak ste s krstným otcom uzavreli darovaciu zmluvu, pričom za dar ste súčasne zaplatili, dá sa uvažovať nad tým, či v skutočnosti nešlo o zastretý právny úkon – kúpnu zmluvu. Každopádne ak by išlo o darovaciu zmluvu, potom nie je problém, že neviete preukázať poskytnutie peňazí krstnému otcovi. Pokiaľ však máte v tomto smere akékoľvek obavy a Váš krstný otec stále žije, môžete ho požiadať, aby Vám vystavil kvitanciu, resp. potvrdenie o prevzatí spomenutých peňazí. Čo sa týka spochybnenia zmluvy, tak pokiaľ bola zmluva uzavretá platne, tak nie je namieste žiadne „spochybňovanie“ zmluvy.

Trápi vás "Darovanie pozemku" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Darovanie pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, pán advokát, chcela by som vás poprosiť o radu. Chcela by som darovať svoj pozemok svojej dcére a jej manželovi. Chcú si na pozemku postaviť chatu. Neviem, ako to chodí, či mám darovať pozemok len dcére a jej manželovi nedávať nič. Obávam sa, že ak by medzi nimi vznikli nejaké nezhody, napríklad rozvod, a darovala by som aj svojmu zaťovi, dcéra by ho musela vyplatiť. V prípade úmrtia dcéry by všetko zdedil jej manžel, aj keby nebol vlastníkom pozemku. Ak by som predsa len darovala pozemok aj zaťovi, aký podiel mám uviesť v darovacej zmluve, ak by to malo byť rozdelené na polovicu? Dcéra by mala 1/2 a jej manžel takisto 1/2? Darovaciu zmluvu som si vypracovala doma sama, nakoľko mi finančne nevyhovuje platiť poplatky na úrade. Chcela by som sa vás opýtať, ako by som si mohla znížiť poplatky, aby som menej platila na katastri. Viem, že je taká možnosť, ale nedokážem to urobiť sama online. Neviem, či je to vôbec možné urobiť (návrh na vklad podaný elektronicky, oznámenie na vklad). Veľmi pekne vám ďakujem za odpoveď. Prajem vám veľa úspechov, zdravia a nech sa vám v živote darí.

Odpoveď: Darovanie pozemku

(odpoveď odoslaná: 19.09.2024)

Dobrý deň,

otázky, ktoré ste položili, sa týkajú viacerých právnych aspektov, najmä darovania, dedičstva a riešenia majetkových vzťahov medzi manželmi. Pokúsim sa vám poskytnúť niekoľko úvah a odporúčaní:

1. Darovanie pozemku:
Ak darujete pozemok iba dcére, zostane jej výlučným vlastníkom. Ak to zahrniete aj jej manželovi, budú mať obaja ideálny spoluvlastnícky podiel. V prípade rozvodu by mohlo dôjsť k deleniu majetku a zať by mal nárok na polovicu. Ak chcete predísť možným komplikáciám v prípade rozvodu, bolo by rozumné darovať pozemok iba dcére.

2. Dedičstvo:
Ak darujete pozemok iba dcére a dôjde k jej úmrtiu, pozemok bude predmetom dedičstva. Bez určenia inak, by jej manžel dedil jej majetok podľa zákonných dedičských pravidiel, pokiaľ neexistuje závet, ktorý by upravil dedičstvo iným spôsobom.

3. Podiely v darovacej zmluve:
Ak sa rozhodnete darovať pozemok obom, môžete určiť podiely ako 1/2 pre dcéru a 1/2 pre zaťa. Darovacia zmluva musí byť detailne spísaná a podpísaná všetkými stranami. Odporúčam skontrolovať, či táto zmluva vyhovuje všetkým zákonným náležitostiam podľa Občianskeho zákonníka.

4. Poplatky na katastri:
Na zníženie poplatkov za návrh na vklad do katastra môžete podať návrh elektronicky, čo môže byť lacnejšie. Elektronické podanie však vyžaduje kvalifikovaný elektronický podpis. Ak si tým nie ste istí, odporúčam vyhľadať pomoc právnika alebo notára, ktorý vám môže asistovať za nižšie poplatky než sú bežné. Ale zasa zaplatíte za služby toho advokáta. 

Je dôležité si uvedomiť, že zmluvy a právne kroky by mali byť vypracované starostlivo, aby ste sa vyhli budúcim sporom a nejasnostiam. Pokiaľ máte akékoľvek ďalšie otázky alebo potrebujete konkrétne vyplniť niektoré časti dokumentov, odporúčam sa poradiť krátkou konzultáciou u advokáta. Prajem vám veľa úspechov.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Darovanie pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, mama mi chce darovať pozemok, ktorý prenajíma. Ako postupovať v takomto prípade? Je potrebné najprv ukončiť nájomnú zmluvu, alebo tá automaticky zanikne zmenou majiteľa?

Odpoveď: Darovanie pozemku

(odpoveď odoslaná: 17.08.2024)

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že bez ohľadu na to, či by vám vaša mama pozemok darovala alebo predala, nájomná zmluva nezaniká zmenou vlastníka pozemku. Práva a povinnosti z nájomnej zmluva prechádzajú na vás ako an nového vlastníka a prenajímateľa nehnuteľnosti.

Podľa ust. § 680 ods. 2 Občianskeho zákonníka platí  /citujeme/ :

"Ak dôjde k zmene vlastníctva k prenajatej veci, vstupuje nadobúdateľ do právneho postavenia prenajímateľa a nájomca je oprávnený zbaviť sa svojich záväzkov voči prvšiemu vlastníkovi, len čo mu bola zmena oznámená alebo nadobúdateľom preukázaná."

 


Podotázka: Darovanie pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som vás požiadať o radu. Stará mama chce darovať ornú pôdu vnukovi, je to približne 3500 m². Je možné zahrnúť aj jeho dvoch súrodencov do možnosti užívania tejto pôdy? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Darovanie pozemku

(odpoveď odoslaná: 15.07.2024)

Dobrý deň,

v prípade, že chce Vaša stará mama darovať ornú pôdu vnukovi, je potrebné uzavrieť darovaciu zmluvu. Aby mohli byť do užívania zahrnutí aj jeho dvaja súrodenci, existuje niekoľko možností:

1. Zriadenie vecného bremena: Na darovanej pôde môžete zriadiť vecné bremeno, ktoré poskytne súrodencom právo užívať pozemok. Vecné bremeno môže definovať konkrétne rozsahy a podmienky užívania.

2. Spoluvlastníctvo: Stará mama môže pozemok darovať viacerým súrodencom naraz formou podielového spoluvlastníctva, čím by každý získal podiel na danom pozemku. Pozor na zákaz drobenia ak je to extravilan. Tam by to nebolo možné. 

Spísanie darovacej zmluvy odporúčam zveriť skúsenému advokátovi, ktorý zabezpečí správne znenie zmluvy a zaregistruje ju na príslušnom katastrálnom úrade. 

Obdarovaný ma tiež možnosť uzavrieť so súrodencami zmluvu o bezodplatnom užívaní nehnuteľnosti. 


Trápi vás "Darovanie pozemku" a chcete pomôcť?

Podotázka: Darovanie pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, manžel dostal od svojej sesternice pozemok darovacou zmluvou, tá ho chce teraz po 12 rokoch späť. Ako máme postupovať?

Odpoveď: Darovanie pozemku

(odpoveď odoslaná: 02.07.2024)

Dobrý deň,

v prípade darovacieho vzťahu je dôležité uvedomiť si, že možnosť vrátenia daru nie je neobmedzená. Darca sa môže domáhať vrátenia daru iba v súlade s ustanovením § 630 Občianskeho zákonníka, ak sa obdarovaný správa k darcovi alebo členom jeho rodiny tak, že hrubo porušuje dobré mravy. Avšak, aj tento nárok je časovo obmedzený všeobecnou trojročnou premlčacou lehotou.

Premlčacia lehota začína plynúť odo dňa, keď darca mohol svoje právo prvý raz vykonať. 

Odporúčam informovať sesternicu o tejto skutočnosti a vysvetliť jej nedostupnosť opory v zákone na vrátenie daru po takej dlhej dobe. Ak by napriek tomu naďalej trvala na svojich požiadavkách, odporúčam konzultovať situáciu s právnikom, ktorý by mohol lepšie posúdiť konkrétne okolnosti a navrhnúť prípadné riešenie.


Podotázka: Darovanie pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, mám otázku. Susedia stavajú novostavbu, ale nemôžu ju skolaudovať, pretože zasahujú 1,5 m² do nášho pozemku. Ak im týchto 1,5 m² darujem alebo predám, nebudú z toho pre mňa vznikať problémy, ak by som v budúcnosti chcel predať dom? Ďakujem.

Odpoveď: Darovanie pozemku

(odpoveď odoslaná: 20.10.2023)

Dobrý deň, nevidíme právny dôvod, aby ste mali problémy kvôli predaju alebo darovaniu 1,5 m2 pozemku.

Ak je situácia taká, že stavba suseda zasahuje do vášho pozemku, potom bude nevyhnutný geom. plán a na jeho základe bude potrebné vypracovať kúpnu alebo darovaciu zmluvu a túto zavkladovať do katastra nehnuteľností. Je na vašom rozhodnutí či časť pozemku darujete alebo predáte. Náklady spojené s vypracovaním gem. plánu, ako aj náklady na vypracovanie kúpnej alebo darovacej zmluvy vrátane správneho poplatku za podanie návrhu na vklad do katastra nehnuteľností by mal znášať sused, ktorý tento stav svojou výstavbou spôsobil.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Darovanie pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, od rodičov som dostala darom pozemok, na ktorom bola účinná ťarcha - doživotné právo starej mamy na dožitie. Tá sa tohto práva však pri darovaní vzdala, takže list vlastníctva je čistý. Môžem tento darovaný pozemok od rodičov im vrátiť ako dar? Pridávam, že pôvodne som mala na danom pozemku stavať, no plány sa nevydarili a pozemok už nepotrebujem. Platí nejaká daň, ak je darovaný pozemok alebo nehnuteľnosť opäť darovaná do 5 rokov - v tomto prípade darcom? Ďakujem.

Odpoveď: Darovanie pozemku

(odpoveď odoslaná: 19.10.2023)

Dobrý deň, darovať pozemok darcom môžete, nie je žiadna lehota 5 rokov. Žiadnu daň z darovania platiť nebudete, lebo daň z darovania neexistuje a bola zrušená s účinnosťou od 1.1.2004. Žiadnu daň teda paltiť nebudete vy a ani vaši rodičia.


Trápi vás "Darovanie pozemku" a chcete pomôcť?

Podotázka: Darovanie pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, môj otec daroval všetky svoje pozemky svojej sestre, na ktorých boli tri objekty. Aj druhá sestra mu tiež prispela svoje pozemky. Ako jeho syn, mám nejaké právo na tieto pozemky? Alebo je už jediným majiteľom ich sestra?

Odpoveď: Darovanie pozemku

(odpoveď odoslaná: 28.09.2023)

Dobrý deň,

ak ich otec daroval svojej sestre, potom na tieto nemáte žiadne právo. Dispozícia s majetkom je výsostné právo vlastníka, preto, ak sa tento rozhodne svoj majetok previesť alebo darovať inej osobe, vy s tým nič nezmôžete, a to aj v prípade, že ste jeho potomok. Momentom prevodu vlastníckeho práva sa vlastníčkou pozemkov stala jeho sestra, dôsledkom čoho zaniklo k nim vlastníctvo vášho otca. Z tohto dôvodu tieto pozemku už nebudú ani predmetom dedičstva po vašom otcovi, jedine žeby ešte za svojho života došlo k vráteniu daru a  k spätnému prevodu týchto pozemkov späť na vášho otca. 

Ak by to ale daroval nedobrovoľne alebo nevedel, čo robí, tak potom by ste to mohli po jeho smrti napadnúť ako neplatný právny úkon.


Podotázka: Darovanie pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, sme šiesti spoluvlastníci pozemku. Trojica z nich darovala svoje podiely ďalšiemu z nás, bez toho, aby som bol vopred o tomto darovaní informovaný. Preto sa pýtam, či je povinnosť oznámiť darovanie aj ostatným spoluvlastníkom nehnuteľnosti. Ďakujem vám za odpoveď.

Odpoveď: Darovanie pozemku

(odpoveď odoslaná: 26.09.2023)

Dobrý deň, samozrejme, dobre predpokladáte, v prípade, ak sa jeden zo spoluvlastníkov rozhodne predať svoj podiel inej ako blízkej osobe, máte všetci spoluvlastníci predkupné právo. V takomto prípade by platilo, že ak by ste sa nevedeli na jeho výkone s ostatnými spoluvlastníkmi dohodnúť, potom máte právo tento spoluvlastnícky podiel spoluvlastníka vykúpiť pomerne podľa veľkosti vašich podielov. 

Uvedené upravuje ust. § 140 Občianskeho zákonníka: 

"Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov. "

V prípade, že vaše predkupné právo bolo porušené, môžete sa dovolávať neplatnosti tohto právneho úkonu priamo voči nadobúdateľovi, t. j. jednému zo spoluvlastníkov, ktorý podiely nadobudol. V liste mu oznámte, že ste zo strany prevodcov (pôvodných spoluvlastníkov) neboli upovedomený o možnosti kúpy tohto spoluvlastníckeho podielu, a to aj napriek tomu, že títo mali zo zákona vo vzťahu k vám takúto povinnosť. Vzhľadom na to, že túto porušili (pričom ju porušili aj vo vzťahu k ostatným spoluvlastníkom) uplatňujete si predkupné právo priamo voči  nemu ako nadobúdateľovi a síce, máte záujem o odkúpenie týchto podielov za cenu, za ktorú ich nadobudol priamo on od pôvodných spoluvlastníkov, resp. máte nárok aspoň na časť týchto podielov zodpovedajúcu výške vášho spoluvlastníckeho podielu. Rovnako ho môžete upozorniť, že pokiaľ túto vašu žiadosť nebude rešpektovať, budete nútená vec riešiť súdnou cestou, nakoľko dôsledkom porušenia predkupného práva je kúpna zmluva, ktorú nadobúdateľ uzavrel s pôvodnými spoluvlastníkmi, neplatná. Určite mu uveďte, že súdnym konaním mu vzniknú ďalšie náklady na trovy konania, ktoré bude musieť zaplatiť. 

Ak aj ostatní spoluvlastníci by mali záujem o odkúpenie tohto podielu, potom zašlite výzvu spoločne. 


Podotázka: Darovanie pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, moja mama má v úmysle preniesť na mňa svoje vlastníctvo pozemkov, lesov a polí cez darovaciu zmluvu. Čo to pre mňa znamená v rámci právnych povinností? Žijeme už v zahraničí. Nie som v tomto oboznámený a potrebujem poradiť, budem musieť podať daňové priznanie kvôli pozemkom, ktoré som získal?

Odpoveď: Darovanie pozemku

(odpoveď odoslaná: 13.09.2023)

Dobrý deň, ak by došlo k spísaniu darovacej zmluvy, tu uvádzame, že váš podpis ako obdarovaného nemusí byť úradne overený. Ak spíšete darovaciu zmluvu, následne bude potrebné podať len daňové priznanie k dani z nehnuteľností podľa zákona o miestnych daniach. Daňová povinnosť v zmysle zákona o dani z príjmov vám nevznikne, lebo ide o darovanie, ktoré sa vyznačuje bezodplatnosťou. To isté sa týka aj vašej matky.


Trápi vás "Darovanie pozemku" a chcete pomôcť?

Podotázka: Darovanie pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je možné, aby môj manžel prepísal na mňa pozemok (na ktorom aktuálne budujeme a platíme spoločnú hypotéku). Tento pozemok získal darovacou zmluvou od svojej mamy počas nášho manželstva. Niekde som čítala, že po dobu piatich rokov nie je možné prepis uskutočniť kvôli nejakým poplatkom. Aktuálne máme spolu aj dcéru a sme manželia 2 roky. Od prepisu ubehli tiež iba 2 roky. Ďakujem pekne za odpoveď. S pozdravom, Č.

Odpoveď: Darovanie pozemku

(odpoveď odoslaná: 10.08.2023)

Dobrý deň,
na vami položenú otázku uvádzame, že teoreticky je možné, aby vám manžel pozemok daroval, i keď na to nemáte právny nárok, keďže pozemok bol darovaný výlučne jemu. I keď na pozemku viazne záložné právo v prospech banky, je potrebné si prečítať obchodné podmienky banky, aby v prípade darovania pozemku vám banka nezosplatnila celý úver naraz a v celosti.

Pokiaľ ide o poplatky, o ktorých sa zmieňujete v otázke, tu uvádzame, že žiadna daň z darovania neexistuje. Táto bola zrušená s účinnosťou od 1.1.2004.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Darovanie pozemku" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.