Darovanie podielu 1/2 nehnuteľnosti +pozemku


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Darovanie podielu 1/2 nehnuteľnosti +pozemku

Dobrý deň, veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o radu. Chcela by som darovať svojmu priateľovi podiel na pozemku a nehnuteľnosti presne 1/2. Jedná sa o dom s pozemkom, na ktorý máme zobranú hypotéku a tým je aj založený. Ak spravíme darovaciu zmluvu, kde bude táto ťarcha uvedená, treba, aby s darovacou zmluvou súhlasila aj banka, nakoľko je nehnuteľnosť založená? Alebo sa to uvedie iba v darovacej zmluve a s bankou nič neriešiť? Ak by sme si dali vypracovať darovaciu zmluvu u Vás, aký by bol poplatok? Ďakujem veľmi pekne za pomoc s pozdravom Zuzana.

Odpoveď: Darovanie podielu 1/2 nehnuteľnosti +pozemku

Dobrý deň, podiel na nehnuteľnosti môžete darovať aj bez súhlasu banky, na katastri by to prešlo. Musíte si však pozrieť všeobecne obchodné podmienky, ktoré ste podpisovali, keď ste si vzali úver. Môže sa stať, že vo všeobecných obchodných podmienkach bude uvedené, že pokiaľ prevediete nehnuteľnosti alebo jej časť na tretiu osobu bez súhlasu banky, tak Vám zosplatnia Váš úver. To znamená, že by ste museli naraz vyplatiť celý úver. Nakoľko má banka na nehnuteľnosti záložné právo, niekedy stačí len oznámiť banke prevod.

Pozrite si preto najskôr všeobecne obchodné podmienky a následne Vám môžeme pomôcť s prevodom podielu. Zmluvu je možné dokonca autorizovať a znížiť tak správny poplatok za návrh na vklad zo 66 eur na 18 eur.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Darovanie podielu 1/2 nehnuteľnosti +pozemku (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ohľadne darovania podielu domu + pozemku. Som vlastník 5/6 nehnuteľnosti s pozemkom. Chcela by som mojej starej mame darovať 4/6 s tým, že nedajbože, keď zomrie sa mi podiel vráti. Je možná takáto darovacia zmluva,

Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Darovanie podielu 1/2 nehnuteľnosti +pozemku

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.05.2020)

Dobrý deň,
riešenie ako uvádzate v otázke nie je právne možné, keďže v prípade úmrtia starej matky ako obdarovanej nastane dedenie zo zákona alebo závetu, prípadne oboch spôsobov.

Riešenie veci bez toho, aby došlo k zmene vlastníckeho práva je zmluva o zriadení vecného bremena spočívajúceho v práve doživotného užívania a bývania so zápisom do katastra nehnuteľností.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Darovanie podielu 1/2 nehnuteľnosti +pozemku (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, po otcovi som zdedila polovicu domu pre rodinné nezhody by som chcela darovať späť matke ako by som mala postupovať. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Darovanie podielu 1/2 nehnuteľnosti +pozemku

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.06.2018)

Dobrý deň, vo Vašom prípade bude postačujúce vypracovať darovaciu zmluvu medzi Vami a Vašou mamou. V prípade, že druhú polovicu vlastní niekto iný než ona, darovaním spoluvlastníckeho podielu nebude porušené predkupné právo druhého spoluvlastníka, nakoľko pôjde o darovanie medzi blízkymi osobami. Treba si dať pozor iba na to, aby darovacia zmluva mala všetky zákonom vyžadované náležitosti, nakoľko okresný úrad, katastrálny odbor môže prerušiť, prípadne neskôr i zastaviť vkladové konanie aj pre najmenšie pochybenie alebo preklep v zmluve. Po kladnom a právoplatnom rozhodnutí katastra nehnuteľností o povolení vkladu bude Vaša mama opäť vlastníkom Vášho spoluvlastníckeho podielu o veľkosti 1/2. V prípade, že by ste mali záujem o vypracovanie darovacej zmluvy kontaktujte nás prostredníctvom e-mailu na adrese uvedenej na našej stránke. Po doručení všetkých potrebných podkladov je možné darovaciu zmluvu vypracovať aj na diaľku prostredníctvom e-mailov a nie je nutná osobná konzultácia.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..

Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku