Darovanie bytu a smrť obdarovaného

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Darovanie bytu a smrť obdarovaného

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať: Čo sa stane v nasledujúcej situácii? Darujem byt svojmu synovi s mojim vecným bremenom dožitia. Ak syn zomrie skôr ako ja, zdedí byt jeho manželka? (Sú zosobášení ešte pred darovaním). Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Darovanie bytu a smrť obdarovaného

Dobrý deň, v prvom rade Vám odporúčam, aby Vaše vecné bremeno bolo založené na vecno-právnom základe. Tzn. aby bolo vecné bremeno zapísané aj katastri nehnuteľnosti. V takom prípade totiž dedič zdedí byt po Vašom synovi aj s vecným bremenom doživotného užívania nehnuteľnosti. Odpoveď na otázku, kto zdedí byt po Vašom synovi závisí na tom, aké je zloženie rodiny Vášho syna. V prípade, že Váš syn nemá zatiaľ žiadneho potomka a nezanechá závet, tak sa bude dediť podľa zákona v tzv. druhej dedičskej skupine. V tejto skupine dedia manželka (aspoň 1/2), rodičia poručitelia (Vy) a osoby, ktoré s poručiteľom žili v spoločnej domácnosti aspoň jeden rok a boli na neho odkázané výživou alebo sa podieľali na spoločných nákladoch. Ak by však Váš syn mal potomka (alebo viacerých) tak sa dedí v prvej dedičskej skupine, v ktorej dedia manželka a potomkovia rovnakým podielom. Celú situáciu však môže zmeniť závet Vášho syna. Ak totiž spíše závet, tak sa dedí zo závetu a nie zo zákona ako som uviedol vyššie. V závete môže odkázať celý svoj majetok jednému potomkovi alebo ak nemá žiadnych aj Vám.