Darovanie nehnutelnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Darovanie nehnutelnosti

Dobrý deň,
rodičia mi darovali nehnuteľnosť, ktorú ešte využívajú a majú na ňu právo - je tam vecné bremeno. Máme to vypracované formou darovacej zmluvy notárom. Mám aj nevlastných súrodencov, s ktorými nie sme v kontakte. V prípade, že by došlo k úmrtiu rodiča, ktorý je zároveň rodičom nevlastného súrodenca, môže si súrodenec nárokovať túto nehnuteľnosť, ktorá bola darovaná mne? Ak áno, viem voči tomuto nároku podniknúť nejaké kroky? Ďakujem. Mirka

Odpoveď: Darovanie nehnutelnosti

Dobrý deň,
ak bola darovacia zmluva vypracovaná notárom bude právne v poriadku.

Je oprávnením Vašich rodičov nakladať s nehnuteľnosťou podľa svojho uváženia a teda túto darovať, predať hocikomu. To, že Vám rodičia darovali nehnuteľnosť, bolo ich oprávnením. Pokiaľ ide o nevlastných súrodencov, títo tento úkon darovania napadnúť nemôžu z dôvodu, že právny nárok na darovanie nehnuteľnosti nie je.

Uvádzame, že v prípade úmrtia rodičov sa Vám darovaná nehnuteľnosť započítava na Váš  dedičský podiel a o toľko budete menej dediť. Z titulu budúceho dedič. konania nie ste povinná ostatným dedičom z už darovanej nehnuteľnosti nič vyplácať.