Máte
otázku?

Schválenie právneho úkonu maloletého


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Schválenie právneho úkonu maloletého

Dobry den, chcem vas poprosit o radu. Moj otec chce darovat rodinny dom mojmu synovi cize vnukovi, ale ten ma len 13 r. a na dome je este zalozne pravo za pozicku, ktoru splacam ja za otca. Mozete nam poradit ako postupovat pri darovani? Za odpoved vopred dakujem.

Odpoveď: Schválenie právneho úkonu maloletého

Dobrý deň. Nakoľko maloleté dieťa nemá spôsobilosť na právne úkony v takom rozsahu, aby mohlo platne uzavrieť zmluvu o prevode nehnuteľnosti, je potrebné aby právny úkon – darovaciu zmluvu schválil súd. Z uvedeného dôvodu je potrebné podať na príslušný súd návrh na schválenie právneho úkonu maloletého. V rámci súdneho konania následne súd skúma to, či je schvaľovaný právny úkon v záujme a v prospech maloletého dieťaťa.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Schválenie právneho úkonu maloletého (Občianske právo)

11-ročný vnuk zdedil po otcovi 1/2 rodinného domu a auto. Rodičia boli 1 rok rozvedený, ale majetkovo nevysporiadaný. Dcéra je zákonný zástupca. V nehnutelnosti nebývajú, nachádza sa v Čechách, bývajú na Slovensku v podnájme. Chceli by sme predať auto a následne dom, aby si mohli kúpiť na Slovensku svoje. Nevieme kde sa máme obrátiť o schválenie, či na Slovenku alebo v Čechách, kde je nehnuteľnosť?

Odpoveď: Schválenie právneho úkonu maloletého

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 29.07.2016)

Dobrý deň, vzhľadom na to, že je maloleté dieťa občanom SR a tiež má svoje bydlisko na Slovensku, je založená právomoc slovenských súdov a tiež je možné určiť miestnu príslušnosť slovenského súdu. Návrh na schválenie právneho úkonu maloletého dieťaťa je na základe toho možné podať na súde na Slovensku. Miestna príslušnosť okresného súdu sa určí podľa miesta bydliska maloletého dieťaťa v čase podania návrhu (t.j. podľa miesta podnájmu). Súd schváli každý právny úkon, ktorý urobil zákonný zástupca za maloletého, ak je to v jeho záujme. Z toho dôvodu bude potrebné súdu presne v návrhu na schválenie právneho úkonu popísať, že po predaji nehnuteľnosti bude možné pre maloletého a jeho matku kúpiť nehnuteľnosť na Slovensku a tým zabezpečiť jeho bytové potreby v prostredí, v ktorom žije.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Schválenie právneho úkonu maloletého" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku