'

Darovanie blízkej osobe


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčiansky
Odpovedá: Advokát Trnava
Odpovedané dňa: 25. 1. 2016

Otázka: Darovanie blízkej osobe

Prosim vas, som 8 rokov rozvedena a s byvalim mam rodinny dom v podiele 1/1. Mozem svoju polovicu napisat na jednu zo svojich dcer? On byva v spolocnej domacnosti, ale na nic mi neprispieva (neplati inkaso, neprispieva na vykurovanie, neplati ani vyzivne na syna). Stale sa mi vyhraza, ze ho nedostanem z chalupy a ze nemam na vyplatenie, lebo som invalidna dochodkyna.

Odpoveď: Darovanie blízkej osobe

Dobrý deň. V prvom rade Vám odporúčam zaevidovať na katastri nehnuteľností skutočnosť, že Vaše bezpodielové spoluvlastníctvo s bývalým manželom bolo vyporiadané na základe zákonnej nevyvrátiteľnej domnienky podľa § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka. V dôsledku aplikácie tohto ustanovenia máte rodinný dom s Vašim bývalým manželom v podielovom spoluvlastníctve, každý podiel o veľkosti 1/2 k celku. Následne môžete svoj spoluvlastnícky podiel previesť darovaním na Vašu dcéru. Nakoľko pôjde o prevod spoluvlastníckeho podielu na blízku osobu, neuplatní sa ani zákonné predkupné právo pre druhého spoluvlastníka (Vášho bývalého manžela).

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk