Máte
otázku?

Aký trest môžem dostať za Ublíženie na zdraví?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Aký trest môžem dostať za Ublíženie na zdraví?

Jeden starší pán cca 35 ročný ma otravoval, tak som mu natiahol a zlomil sánku. Koľko môžem za to dostať? (Mám 16).

Odpoveď: Aký trest môžem dostať za Ublíženie na zdraví?

Dobrý deň, trestného činu Ublíženia na zdraví sa v základnej skutkovej podstate uvedenej v § 155 Trestného zákona dopustí ten, kto inému úmyselne spôsobí ťažkú ujmu na zdraví. Zlomenina sánky spravidla je ťažkou ujmou na zdraví. Za uvedené konanie môže byť páchateľ potrestaný odňatím slobody na štyri roky až desať rokov. Trestná sadzba sa môže zvýšiť za predpokladu naplnenia ďalších skutočností. V zmysle § 117 však platí, že trestné sadzby odňatia slobody ustanovené v Trestnom zákone sa u mladistvých znižujú na polovicu; horná hranica zníženej trestnej sadzby nesmie prevyšovať sedem rokov a dolná hranica zníženej trestnej sadzby dva roky. V prípade uznania viny však do úvahy pripadá aj uloženie iných trestov ako trest odňatia slobody. 

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Aký trest môžem dostať za Ublíženie na zdraví? (Trestné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ide o brata so svojou manželkou (rozvedený)majú časté konflikty kvôli deťom nakoľko ona sa o deti nestará poriadne. Je agresívna a schválne vyvoláva konflikty, ktoré boli riešené aj mestskou políciou. Jeden takýto incident znovu vyvolala s tým, že brata fyzicky napadla a on ju odstrčil. Ona spadla a podala na neho trestne oznámenie aj sa dala schválne vyšetriť lekárom kde ten určil, že ma zlomené rebrá. Brat je dobrý človek a otec len ju odstrčil teraz sa bojíme čo mu hrozí a chcem sa spýtať ako sa ma brániť voči podaniu trestného oznámenia
Ďakujem
.

Odpoveď: Aký trest môžem dostať za Ublíženie na zdraví?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.10.2020)

Dobrý deň,

 

ak už bolo podané trestné oznámenie vec bude riešiť polícii a tá si pravdepodobne predvolá na výsluch Vášho brata. Bez toho ,aby som vec poznal detailnejšie je potrebné poukázať na konfliktnosť jeho bývalej manželky a tiež na to, že ona zaútočila prvá. Po právnej stránke sa dá uvažovať napr. nad nutnou obranou alebo krajnou núdzou, čo sú okolnosti vylučujúce protiprávnosť.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Aký trest môžem dostať za Ublíženie na zdraví? (Trestné právo)

Prosím o radu a vopred ďakujem, zbil som frajera mojej ženy, nikto ma nevidel, nie sú svedkovia, len som bol povedať jeho rodičom, že mi chodí za ženou, a ako jasné oni povedali, že som ho zbil ja, neviem čo môžem zato dostať, a čo mám robiť, za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Aký trest môžem dostať za Ublíženie na zdraví?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.04.2017)

Dobrý deň. 

V prvom rade by ten chlap musel podať na Vás trestné oznámenie a polícia by musela vec prešetriť a dokázať Vám spáchanie tohto skutku. Ak bolo na Vás podané trestné oznámenie, tak budete predvolaný na výsluch. Na základe vykonaného vyšetrovania polícia rozhodne, či ide o trestný čin alebo o priestupok. To či pôjde o trestný čin závisí aj od toho, aká bude doba liečenia poškodeného. Ak bude liečenie do siedmich dní, nie je to trestný čin.

To, čo Vám z tohto skutku hrozí, závisí od vykonané vyšetrovania a od toho, či Vám bude dokázané, že ste to boli Vy. Ak Vám polícia tento skutok dokáže, môže Vám totiž hroziť aj trest za úmyselne ublíženie na zdraví (sadzba je 6 mesiacov až 2 roky).  

Ďalšia hranica je 42 dní, ak by liečenie prekročilo 42 dní, potom môže ísť o ťažkú ujmu na zdraví (pri úmyselnom ublížení na zdraví je sadzba 4 roky až 10 rokov v základnej skutkovej vete).


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Aký trest môžem dostať za Ublíženie na zdraví?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku