Aký trest môžem dostať za Ublíženie na zdraví?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Aký trest môžem dostať za Ublíženie na zdraví?

Jeden starší pán, približne 35-ročný, ma otravoval, tak som mu vrazil a zlomil mu čeľusť. Aký trest môžem za to dostať? (Mám 16 rokov).

Odpoveď: Aký trest môžem dostať za Ublíženie na zdraví?

Dobrý deň, trestného činu Ublíženia na zdraví sa v základnej skutkovej podstate uvedenej v § 155 Trestného zákona dopustí ten, kto inému úmyselne spôsobí ťažkú ujmu na zdraví. Zlomenina sánky spravidla je ťažkou ujmou na zdraví. Za uvedené konanie môže byť páchateľ potrestaný odňatím slobody na štyri roky až desať rokov. Trestná sadzba sa môže zvýšiť za predpokladu naplnenia ďalších skutočností. V zmysle § 117 však platí, že trestné sadzby odňatia slobody ustanovené v Trestnom zákone sa u mladistvých znižujú na polovicu; horná hranica zníženej trestnej sadzby nesmie prevyšovať sedem rokov a dolná hranica zníženej trestnej sadzby dva roky. V prípade uznania viny však do úvahy pripadá aj uloženie iných trestov ako trest odňatia slobody.