Je darovacia zmluva platná, ak darca zomrel pred povolením vkladu o vlastníckom práve?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Prešov

Otázka: Je darovacia zmluva platná, ak darca zomrel pred povolením vkladu o vlastníckom práve?

Je darovacia zmluva platná, ak darca zomrel pred zápisom vlastníctva v katastri? Ďakujem za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Je darovacia zmluva platná, ak darca zomrel pred povolením vkladu o vlastníckom práve?

Dobrý deň, darovacia zmluva je platná po podpísaní všetkými jej účastníkmi, ak neexistuje žiaden dôvod jej absolutnej neplatnosti. K nadobudnutiu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti dochádza až jeho vkladom do katastra. Aj po smrti účastníka zmluvy (darcu), trvá viazanosť prejavu vôle, takže právni nástupcovia nebohého (dedičia) sú viazaní jeho prejavom vôle v zmluve. Neprechádzajú však na nich len povinnosti právneho predchodcu, ale aj všetky jeho práva. Ak rozhodnutie o povolení vkladu do katastra nehnuteľností nenadobudlo právoplatnosť za života darcu, je nehnuteľnosť v čase jeho smrti v jeho vlastníctve a patrí do dedičstva po ňom. Zákonní dedičia i tu však sú viazaní prejavom vôle darcu - poručiteľa, uvedenej v zmluve, až do právoplatného rozhodnutia o návrhu o vklade darovacej zmluvy.