POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Darovacia zmluva a vyporiadanie BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Darovacia zmluva a vyporiadanie BSM

Dobrý deň, som v manželstve a byt sme kupovali pred manželstvom v pomere pol na pol. Moja polovica bytu je už splatená, keďže som využila stavebné sporenie. Manžel mal hypoteku, na ktorú prispeli moji rodičia sumou 10 000 eur, aby sme znížili splátky. Teraz mi na túto sumu vystavili darovaciu zmluvu, teda ju darovali mne. Mám dve otázky. Prvá: Musí byť darovacia zmluva podpísaná notárom, alebo stačí, ak ju podpíšem ja a moji rodičia? Druhá otázka: Ak moji rodičia takýmto spôsobom znížili jeho hypotéku, môže sa to pri rozvode použiť pri vyplácaní manžela z bytu? Môžem si túto čiastku odrátať? Ďakujem za odpovede.

Odpoveď: Darovacia zmluva a vyporiadanie BSM

Dobrý deň, v prvom rade je potrebné uviesť, že ak ste byt kúpili pred manželstvom vlastníte ho v podielovom spoluvlastníctve a tento byt nepatrí do Vášho BSM. Po prípadnom rozvode manželstva a zániku BSM sa totiž vyporiadavajú iba majetkové nároky vzniknuté počas trvania BSM. Vzhľadom na to, že byt nepatrí do BSM, nebude ho potrebné v zmysle ustanovení o vyporiadaní BSM vyporiadať. Spoluvlastníctvo k tejto nehnuteľnosti bude možné vyporiadať podľa ustanovení Občianskeho zákonníka upravujúcich podielové spoluvlastníctvo. Čo sa týka darovaných peňazí, tieto budú pri vyporiadaní BSM predstavovať tzv. vnos do BSM. Táto suma sa bude musieť pri vyporiadaní BSM zohľadniť a podľa toho buď zvýšiť náhradu, ktorú Vám bude Váš manžel vyplácať alebo znížiť Váš, ktorý budete musieť Vy vyplatiť jemu. Darovacia zmluva nemusí byť podpísaná notárom, dokonca ak pri darovaní dochádza zároveň k odovzdaniu darovaných vecí, ani nemusí mať písomnú podobu.