Máte
otázku?

Čo treba k žiadosti o rozvod


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Čo treba k žiadosti o rozvod

Dobrý deň, chcela by som podať o rozvod a potrebovala by som poradiť, či prílohy, ako rodný list, sobášny list a pod. majú byť aj notárom overené. V prípade, že máme dieťa, ale na výške výživného, starostlivosti o dieťa a styku s ním sme sa vzájomne dohodli, ako to mám do návrhu uviesť (či ako samostatnú prílohu formou dohody?). A ako je to prosím s majetkovým vyrovnaním? Pokiaľ sme sa s manželom tiež dohodli, je potrebné to riešiť cez súd, či stačí naša vzájomná dohoda. Ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Čo treba k žiadosti o rozvod

Dobrý deň, pokiaľ ide o otázku, čo treba k žiadosti o rozvod, uvádzame nasledovné:

dokumenty k návrhu na rozvod manželstva nemusia byť overené notárom. Na súdne pojednávanie si ale potom zoberte so sebou originály týchto listín. 

Ak ste sa dohodli o dieťati, tak potom spíšte spolu dohodu o úprave práv a povinností k dieťaťu a túto dohodu priložte k návrhu na rozvod manželstva.

Pokiaľ ide o majetkové vysporiadanie, tak toto sa bude riešiť až po rozvode (právoplatnosti rozsudku o rozvod). Teraz to riešiť nemusíte. Po rozvode sa môžete dohodnúť a nechať si spísať dohodu advokátom (prípadne dohodu s advokátom konzultovať, avšak to nie je podmienka vysporiadania) - ak máte nejaký majetok, ktorý by ste chceli vysporiadať. Majetkové vysporiadanie sa nemusí riešiť cez súd. 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Čo treba k žiadosti o rozvod (Rozvod)

A co sa tyka starostilosti o dieta - je lepsie ziadat striedavu starostlivost alebo zverit dieta do opatery otca, kedze sa ja zdrziavam prevaznu cast mimo SR. A ako by to bolo s vyzivnym, kedze je nasa rodina v hmotnej nudzi? Dakujem.

Odpoveď: Čo treba k žiadosti o rozvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 06.12.2016)

Dobrý deň, odpoveď na otázku, či zveriť maloleté dieťa do striedavej osobnej starostlivosti alebo do osobnej starostlivosti otca viete najlepšie zodpovedať Vy sama, nakoľko nepoznám skutkový stav vo Vašej veci. Striedavá starostlivosť je vo väčšine prípadov postavená na striedaní každý týždeň alebo každé dva týždne. Ak v zahraničí pracujete nepretržite 2-3 mesiace, mám za to, že striedavá osobná starostlivosť vo Vašom prípade neprichádza do úvahy. O striedavej osobnej starostlivosti by bolo možné hovoriť iba v prípade, ak by ste do zahraničia chodili na týždeň a ďalší týždeň by ste sa vedeli starať o maloleté dieťa. Ak tomu tak nie je, tak bude v najlepšom záujme maloletého dieťaťa zverenie do osobnej starostlivosti otca. Čo sa týka výživného, súd ho určuje na základe odôvodnených potrieb maloletého dieťaťa a schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča. Ak by ste však aj boli v hmotnej núdzi, v zmysle zákona o rodine je povinný každý rodič plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené dieťa. Ak však pracujete v zahraničí, súd je povinný skúmať výšku Vášho príjmu a zohľadniť ho pri určovaní vyživovacej povinnosti.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Čo treba k žiadosti o rozvod (Rozvod)

Dobry den. Chcela by som sa opytat, ci na takuto dohodu o uprave prav a povinosti k dietatu existuje nejake tlacivo? Na internete som nasla len pre nezosobasenych rodicov. Pre rozvadzajucich sa manzelov je to iste? Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Čo treba k žiadosti o rozvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.12.2016)

Dobrý deň, môžete použiť aj taký vzor rodičovskej dohody. Jediný rozdiel medzi takými dohodami je, že v prípade rozvodu manželstva je v rodičovskej dohode uvedené kedy, kde uzavreli rodičia manželstvo a na ktorom matričnom úrade je tento sobáš zapísaný. Dohodu je potrebné v troch originálnych vyhotoveniach predložiť súdu, pričom súd túto dohodu založí do súdneho spisu a do svojho rozsudku prevezme znenie Vašej dohody. T.j. dohodu o zverení do osobnej starostlivosti, zastupovanie maloletého dieťaťa, spravovanie jeho majetku, určenie výživného a styku. Rodičovská dohoda nie je prílohou rozsudku, ale iba základom pre vydanie rozhodnutia.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Čo treba k žiadosti o rozvod" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku