Čo robiť ak súd vo veci maloletého nekoná?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Košice

Otázka: Čo robiť ak súd vo veci maloletého nekoná?

Dobrý deň, v novembri 2015 som podala žiadosť o zvýšenie výživného na môjho pätnásťročného syna, ktorý nastúpil na strednú školu - Obchodnú akadémiu (bilingválnu). Od novembra 2015 som na príjme čiastočného invalidného dôchodku vo výške 141,10€ a dostávam 90€ na výživnom. Prvé pojednávanie, ktoré sa uskutočnilo v júni 2016, bolo odročené kvôli zisteniu výšky príjmov exmanželových detí, pretože neboli zahrnuté v jeho platu. Druhé pojednávanie, ktoré malo byť v októbri 2016, bolo odročené kvôli dovolenke sudkyne. Tretie pojednávanie malo byť v decembri 2016, ale opäť bolo odložené, tentokrát kvôli PN sudkyne. Chcela by som Vás zdvorilo požiadať o radu, ako postupovať v tejto situácii. Viete mi poradiť, či môžem napísať nejakú žiadosť, alebo musím len čakať na to, kedy prebehne súdne pojednávanie? Veľmi pekne vopred ďakujem za odpoveď a za Váš čas. Pekný deň.

Odpoveď: Čo robiť ak súd vo veci maloletého nekoná?

Dobrý deň,

pokiaľ súd niekoľkokrát odročil pojednávania, hoci aj z objektívnych dôvodov a stále nenariadil nové pojednávanie, môžete na súd zaslať žiadosť o nariadenie termínu pojednávania. Je v záujme maloletého dieťaťa, aby sa súdne konania vo veciach maloletých vyriešili, čím skôr, čo vyplýva aj z konštatnej judikatúry súdov. Ak súd konať aj tak nebude, môžete podať sťažnosť na prieťahy predsedovi súdu.