Ako dlho mám čakať na vyjadrenie súdu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Žilina

Otázka: Ako dlho mám čakať na vyjadrenie súdu?

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, koľko trvá súdu odpovedať na môj návrh, keď som ho podal poštou doporučene prvou triedou. Ďakujem.

Odpoveď: Ako dlho mám čakať na vyjadrenie súdu?

Dobrý deň, neuviedli ste aký návrh ste podali. Všeobecne je však možné povedať, že súdy návrhy zasielajú najprv odporcom na vyjadrenie sa. Po vyjadrení odporcu súd môže rozhodnúť v niektorých veciach bez nariadenia pojednávania, ale vo väčšine prípadov nariadi pojednávanie. Dĺžka tohto postupu závisí najmä na pracovnej vyťaženosti súdu. Súdy nemajú v zákone určené lehoty, počas ktorých by mali spraviť jednotlivé úkony. V prípade, že ste na súd poslali návrh, ktorý nespĺňa zákonom predpísané náležitosti súd Vás vyzve, aby ste tieto nedostatky v určenej lehote odstránili. Rovnako Vás súd vyzve na zaplatenie súdneho poplatku, ak nebol poplatok uhradený na návrhu v kolkoch.