Môžem si dať okno do susedov bez ich súhlasu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Môžem si dať okno do susedov bez ich súhlasu?

Dobrý večer, rád by som položil otázku. Mám v pláne rozdeliť jednu miestnosť na izbu a pracovňu, pričom by okno z pracovne smerovalo smerom ku susedom. Chcem sa opýtať, či je možné takto umiestniť okno bez súhlasu susedov. Vzdialenosť medzi naším a ich domom je 11 metrov, zatiaľ čo od nášho múru po náš plot sú to 3 metre. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môžem si dať okno do susedov bez ich súhlasu?

Dobrý deň, žiadny zákon Vám nezakazuje spraviť okno na nehnuteľnosti na tej strane, ktorá susedí inou nehnuteľnosťou. Pri takom výklade by sme docielili, že okná by mohli byť len na priečelí budovy, ktorá smeruje do ulice. V zmysle občianskeho zákonníka nemôžete susedov nad mieru primeranú pomerom obťažovať hlukom, prachom... pohľadom. Samotná skutočnosť, že na tej strane Vášho domu vznikne okno ešte nenapĺňa zákonné znaky nadmerného obťažovania susedov. Najmä nie v prípadoch, kedy je dôvodom vzniku tohto okna stavebná úprava nehnuteľnosti. Vaše konanie by mohlo byť za nadmerné obťažovanie susedov posúdené iba vtedy, ak by ste to okno zriaďovali práve z dôvodu, aby ste mohli susedovi "nakúkať" cez plot. Prípadne by mohlo ísť o nadmerné obťažovanie, ak by ste do tohto okna dali kameru na sledovanie... To sú už extrémne prípady, ktoré nepredpokladám, že vo Vašom prípade nastanú. Ak ide o zriadenie okna z dôvodu stavebných úprav a bez akýchkoľvek vedľajších úmyslov, mám za to, že nekonáte protiprávne. V rámci slušnosti a dobrých susedských vzťahov Vám však odporúčam túto skutočnosť oznámiť susedom, aby neboli jedného rána prekvapený, že sa na Vašej nehnuteľnosti objavilo okno, ktoré im pozerá do záhrady.