Čo mám robiť, keď mi chce zobrat dieťa priateľ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Čo mám robiť, keď mi chce zobrat dieťa priateľ?

Dobrý deň. Podala som na súd návrh na výživné a prevzatie dieťaťa do mojej osobnej starostlivosti. Otec dieťaťa nemal o neho záujem od narodenia. Navštevuje ho iba dvakrát do roka a vôbec ho nepozná. Teraz ho chce vziať na Vianoce na východ, ale ja mu ho nechcem dať, pretože syn je zvyknutý len na mňa. Bez mňa ani nezaspí. Čo mám robiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Čo mám robiť, keď mi chce zobrat dieťa priateľ?

Dobrý deň,

Pokiaľ ide o vašu otázku, čo máte robiť keď vám priateľ chce zobrať dieťa, uvádzame nasledovné:

Pokiaľ doteraz nebolo rozhodnuté, komu je maloletý zverený a bol označený za otca maloletého má všetky práva a povinnosti ako Vy. Pokúste sa s otcom maloletého dohodnúť  a vysvetliť mu, že ho maloletý nepozná a potrebuje Vašu prítomnosť.

V tomto prípade je nutné počkať na rozhodnutie súdu a samozrejme dožadovať sa aj úpravy styku otca s maloletým.

Pokiaľ dieťa otcovi nedáte a tento nemá upravený styk s dieťaťom súdnou cestou, potom sa nedopúš5ťate žiadneho trestného činu a otec nemá inú možnosť ako podať návrh na súd na určenie styku s dieťaťom.