Máte
otázku?

Exmanžel mi odmieta vrátiť maloleté deti


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Exmanžel mi odmieta vrátiť maloleté deti

dobry den, som rok rozvedena zo svojim exmanzelom a ma sudom urcene, ze ma narok vidiet deti a brat si ich kazdy druhy vikend od soboty od 10:00 do nedele do 18:00, ale od vcera mi exmanzel nevratil deti, aj ked to mame rozvodovom papiere. A neviem, co mam robit velmi sa bojim, ze mi ich nevrati a neviem o nich nic kde su, co je snimi neviem, ci mam ist na policiu a dat trestne oznamenie za unos, a oznamit aj na socialku,.. velmi vas prosim pomozte mi, ako to mam riesit.

Odpoveď: Exmanžel mi odmieta vrátiť maloleté deti

Dobrý deň, 

 

trestného činu únosu sa dopustí ten, kto dieťa odníme z opatrovania toho, kto má podľa zákona alebo podľa úradného rozhodnutia povinnosť starať sa o nich, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až osem rokov. Zodpovednosť podľa trestného zákona (únos) neprichádza do úvahy vtedy, keď súd o výchove dieťaťa už rozhodol, ale rodič sa nechce podriadiť tomuto rozhodnutiu a dieťa, ktoré sa u neho fakticky nachádza, odmieta vydať druhému rodičovi, ktorému bolo dieťa zverené súdom do výchovy, alebo ak rodič odmieta vrátiť dieťa druhému rodičovi, ktorému bolo dieťa zverené súdom, po návšteve dieťaťa uskutočnenej na základe dohody rodičov alebo na základe súdnej úpravy styku rodiča s dieťaťom. V takomto prípade treba postupovať podľa § 272 a 273 OSP. Len ak tieto opatrenia zostali bezvýsledné, prichádza do úvahy zodpovednosť za trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia podľa § 171 ods. 2 TZ. (R 53/1980)

V uvedených prípadoch je nutné postupovať tak, že podáte na súd návrh na nariadenie výkonu rozhodnutia. V návrhu okrem iného opíšete aj skutkový stav - že otec detí Vám ich bol podľa súdneho rozhodnutia povinní vrátiť, ale túto povinnosť si nesplnil.

Môžete ísť aj na políciu a podať oznámenie, aby sa zadokumentovalo, že Vám deti nevrátil.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:




Podotázka: Exmanžel mi odmieta vrátiť maloleté deti (Rodinné právo)

Dobrý večer, exmanžel chce vycestovať s dcérou na dovolenku do zahraničia. Chce ísť s ňou sám a ja sa veľmi bojím toho, že sa môže niečo stať, keď tam s nimi nebude ďalšia dospelá osoba. Požiadala som ho, či si nemôže dovolenku naplánovať vtedy, keď s nimi pôjdu priatelia, alebo rodina, ale odmietol. Môžem mu v tom ako matka, ktorej bola dcéra zverená do starostlivosti zabrániť? Prosím o radu. Ďakujem.

Odpoveď: Exmanžel mi odmieta vrátiť maloleté deti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.07.2017)

Dobrý deň, na krátkodobý pobyt v zahraničí nepotrebuje otec dieťaťa súhlas matky (ani v prípade, že dieťa je zverená Vám do osobnej starostlivosti). Ak má mať otec v tento čas styk so svojim dieťaťom je na ňom akým spôsobom využije tento čas. Súhlas od Vás by potreboval iba v tom prípade, ak by sa chcel s dieťaťom trvalo vysťahovať do zahraničia. Pri letných dovolenkách sa však súhlas nevyžaduje. Je však vhodné, aby Vás informoval o termíne dovolenky, destinácii... aby ste mali vedomosť o tom, kde je s dieťaťom. Zabrániť mu v tom tiež nemôžete. Ak by ste mu neoprávnene a bezdôvodne bránili v styku s dieťaťom, v zmysle ustálenej rozhodovacej praxe by to mohlo založiť aj dôvod na zmenu osobnej starostlivosti o dieťa.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Exmanžel mi odmieta vrátiť maloleté deti (Rodinné právo)

Dobrý deň. Ja by som chcela vedieť kedy a za akých okolnosti mi môže exmanžel vziať deti. Viete našla som si priateľa žijem s ním už štyri roky a deti su malé dá sa povedať že ich vychoval on a po štyroch rokov mi ich chce vziať a spojila sa s ním aj moja matka. Da sa to nejako riešiť ? Deti ľúbim majú všetko svoju izbu, svoj pokoj. Ďakujem to je všetko dovidenia.

Odpoveď: Exmanžel mi odmieta vrátiť maloleté deti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.01.2017)

Dobrý deň. Neuviedli ste komu boli deti zverené do osobnej starostlivosti po rozvode manželstva. Predpokladám, že Vám a Váš exmanžel má vyživovaciu povinnosť voči nim. V tomto prípade k zmene rozhodnutia súdu môže dôjsť len vtedy, ak sa zmenia pomery, či už na strane rodičov alebo na strane maloletých detí. Pokiaľ by Váš exmanžel mal záujem zveriť deti do jeho osobnej starostlivosti, musí podať návrh na súd. Súd bude posudzovať, či sa pomery natoľko zmenili, aby zmenil svoje rozhodnutie a zveril deti do starostlivosti otca. Všetko závisí od toho na základe akých skutočností žiada o zverenie do jeho osobnej starostlivosti. K takejto zmene sa bude vyjadrovať aj Úrad práce a taktiež pravdepodobne aj znalec. Odporúčam Vám vyhľadať advokáta, keď dôjde k podaniu takéhoto návrhu. Ak nemáte finančné prostriedky, navštívte Centrum právnej pomoci, ktoré poskytuje po splnení podmienok právnu pomoc bezplatne. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Exmanžel mi odmieta vrátiť maloleté deti" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku