Čo budú dediť vdova a detí z prvého manželstva?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Žilina

Otázka: Čo budú dediť vdova a detí z prvého manželstva?

Manžel, ktorý nedávno zomrel, bol jediným majiteľom nehnuteľnosti, ktorou sa stal v roku 1989, keď po rozvode vyplatil svoju prvú manželku, s ktorou mal dve deti. V roku 1996 sme uzavreli manželstvo - kvôli vyššiemu veku sme už deti nemali. Do vybavenia bytu som investovala všetky svoje finančné prostriedky, pretože v ňom takmer nič nezostalo. Letos môj manžel zomrel a rada by som vedela, aký bude môj nárok zo zákonnej dedičskej pozície po 20-ročnom manželstve. Ďakujem.

Odpoveď: Čo budú dediť vdova a detí z prvého manželstva?

Dobrý deň.

V dedičskom konaní sa najskôr vysporiada zaniknuté bezpodielové spoluvlastníctvo manželov a určí sa čo je predmetom dedenia. V prípade, že Váš manžel nezanechal závet, tak zo zákona v prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

Pokiaľ ide o dom vo výlučnom vlastníctve Vášho manžela (tento dom nepatrí do BSM) tak tento dom zdedíte rovnakým dielom Vy a jeho dve deti. Pravdaže všetko závisí od dedičského konania, v ktorom dedičia môžu uzavrieť dohodu, na základe ktorej sa môžete stať výlučným vlastníkom tejto nehnuteľnosti.