Trestný rozkaz a obžaloba

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trnava

Otázka: Trestný rozkaz a obžaloba

Dobrý deň, prišiel mi trestný rozkaz, v ktorom obvinených uznávajú vinnými a tiež im udeľujú trest (bol som napadnutý). Zároveň mi poslali aj výzvu na zaslanie návrhu vykonania dôkazov súdu a ostatným stranám podľa paragrafu 240, ods. 3 a 4 trestného zákona. Oba dokumenty majú rovnaký dátum. Ako to mám chápať? Predsa už dokazovanie skončilo.

Odpoveď: Trestný rozkaz a obžaloba

Dobrý deň. Predpokladám, že okrem spomenutej výzvy a trestného rozkazu Vám bola doručená aj obžaloba, nakoľko Vami spomínaná výzva sa doručuje spolu s obžalobou. Trestný rozkaz je výsledkom skráteného konania, v rámci ktorého sa nekonalo hlavné pojednávanie. Predmetná výzva by mala opodstatnenie v takom prípade, ak by bol proti platobnému rozkazu podaný odpor. V takom prípade by prebehlo štandardné konanie pred súdom, v rámci ktorého by sa nariadilo hlavné pojednávanie, na ktorom by sa vykonalo dokazovanie aj s ohľadom na dôkazy, ktoré boli navrhované v súlade s predmetnou výzvou.