Ako postupovať pri doručení trestného rozkazu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať pri doručení trestného rozkazu?

Dobrý deň. Píšem, keďže mám na vás otázku týkajúcu sa môjho otca. Je mu 61 rokov, je invalidom bez dolnej končatiny a dostáva polovičný invalidný dôchodok. Pred štyrmi mesiacmi sme tragicky stratili moju sestru, ktorá sa otrávila oxidom uhoľnatým z prietokového ohrievača; ten si môj otec svojpomocne namontoval pred niekoľkými rokmi. Nakoniec za jej smrť obvinili môjho otca, čím ho uplne zlomili. Policajti, ktorí ho vypočúvali, mu hovorili, že sa nemá báť, že ho nezatknú, že je to len štandardný postup a že dostane podmienku. Dnes mu však prišiel list, v ktorom je nepodmienečne odsúdený na 24 mesiacov a má len 8 dní na odvolanie. Nevieme, ako máme pokračovať. Moji rodičia sú zúfalí a ja neviem, ako im pomôcť. Nemôžeme si dovoliť ani advokáta. Mohli by ste nám, prosím, poradiť, ako by sme mu mohli pomôcť?

Odpoveď: Ako postupovať pri doručení trestného rozkazu?

Dobrý deň, v prvom rade si Vás dovoľujem upozorniť, že policajný vyšetrovateľ nie je subjekt trestného konania, ktorí ukladá trest za spáchanie trestného činu, preto jeho ubezpečenia o treste, sú bez akéhokoľvek právneho významu. V praktickom živote tak policajt v mnohých prípadoch robí len preto, aby dosiahol plnú mieru spolupráce zo strany obvineného. V prípade doručenia trestného rozkazu môže obvinený a osoby, ktoré sú oprávnené podať v jeho prospech odvolanie, podať odpor. Odpor sa podáva na súde, ktorý trestný rozkaz vydal, a to do ôsmich dní od jeho doručenia. Ak bol odpor podaný v lehote a nebol vzatý späť, trestný rozkaz sa prednesením obžaloby prokurátorom na hlavnom pojednávaní ruší. To znamená, že súd na hlavnom pojednávaní v závislosti od priznania alebo nepriznania viny obžalovaného, rozhodne nanovo, a teda je spôsobilý aj trest pôvodne uložený  v trestnom rozkaze zmierniť. V zmysle Trestného poriadku, obvinený, ktorý nemá dostatočné prostriedky na úhradu trov obhajoby, má nárok na bezplatnú obhajobu alebo na obhajobu za zníženú odmenu. Obvinenému, ktorý nemá dostatočné prostriedky na úhradu trov obhajoby a požiada o ustanovenie obhajcu, je povinný v prípravnom konaní sudca pre prípravné konanie a v konaní pred súdom predseda senátu ustanoviť obhajcu z advokátov aj v prípade, že neexistujú dôvody povinnej obhajoby. Skutočnosť, že nemá dostatočné prostriedky, musí obvinený preukázať.