Vymáhanie pohľadávky priznanej trestným rozkazom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Trenčín

Otázka: Vymáhanie pohľadávky priznanej trestným rozkazom

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, ako vymáhať pohľadávku, keď trestný rozkaz nadobudol právoplatnosť 23.1.2016. Citujem z trestného rozkazu: "Obvinená je odsúdená k úhrnnému trestu odňatia slobody na 18 mesiacov, výkon ktorého sa jej podmienečne odkladá na skúšobnú dobu 40 mesiacov. Obvinená je povinná uhradiť sumu vo výške 419 €..." Dnes mi poslala šek vo výške 10 €, ale nechcem, aby mi to splácala takou malou sumou. Nevem, či by som mal tieto peniaze nevybrať a podať trestné oznámenie za marenie trestného rozkazu, alebo čo by som mal robiť. Ďakujem za odpoveď. Prajem pekný deň.

Odpoveď: Vymáhanie pohľadávky priznanej trestným rozkazom

Dobrý deň. Pokiaľ v trestnom konaní bolo trestným rozkazom rozhodnuté, že obžalovaný, resp. odsúdený je povinný nahradiť poškodenému škodu v určitej výške, takéto rozhodnutie súdu predstavuje pre exekučné konanie spôsobilý exekučný titul, ktorý je rovnocenný rozhodnutiam vydaným v rámci civilného konania. Vykonateľnosť výroku, ktorým súd zaviazal obžalovaného, resp. odsúdeného na náhradu škody, nastáva súčasne s právoplatnosťou odsudzujúceho rozhodnutia. Inak povedané, škodu, ktorú Vám priznal súd v rámci trestného konania si môžete vymáhať exekučnou cestou. Pri podaní návrhu na začatie exekúcie je potrebné zohľadniť sumu, ktorá Vám bola do podania návrhu na začatie exekúcie uhradená.