Cestovný pas pre dieťa bez mena

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Cestovný pas pre dieťa bez mena

Je možné vybaviť cestovný pas pre dieťa, keď má v rodnom liste uvedené len priezvisko? Meno je neurčené. Otec dieťaťa je v zahraničí a my potrebujeme vycestovať za ním, pretože on nemá víza na Slovensko. Ďakujem.

Odpoveď: Cestovný pas pre dieťa bez mena

Dobrý deň,

Vaša situácia je pomerne netradičná, nakoľko podľa zákona o mene a priezvisku každý musí mať meno. Meno dieťaťa sa určuje dohodou rodičov, ak sa nedohodnú tak meno dieťaťu určí súd. Z Vašej otázky mi nie je jasné či dieťa "len" nemá zapísané meno v matrike ale skutočne meno má, alebo nemá meno vôbec. Pokiaľ ste neurčili meno dieťaťu, určí meno dieťaťu súd na základe § 40 ods. 3 Zákona o rodine (na základe podnetu príslušného matričného úradu). Až právoplatnosťou rozohodnutia je možné vykonať zápis mena do rodného listu dieťaťa a až potom je možné požiadať o vydanie cestovného pasu.

Dovolím si však poukázať na to, že z Vašej otázky  nie je zrejmé, koľko rokov má dieťa, akej štátnej príslušnosti je (kvôli právnej úprave tej ktorej krajiny v otázke mena a priezviska a cestovných dokladov), či bolo narodené na území SR (kvôli ohláseniu narodenia matričnému úradu). Je veľmi nezvyčajné ak v rodnom liste je zapísané priezvisko, no nie je zapísané meno. Mohlo dôjsť k pochybeniu zo strany príslušnej matriky alebo prebieha konanie o určenie mena dieťaťa.

Preto, ak bolo dieťa narodené na území SR a neprebieha konanie o určenie mena dieťaťa, odporúčam Vám obrátiť sa na matričný úrad, ktorý urobil zápis do knihy narodení (podľa miesta narodenia) a informovať sa  dôvode absencie mena v rodnom liste. Pokiaľ však prebieha konanie o určenie mena dieťaťa na súde, musíte počkať na právoplatnosť rozhodnutia, ktorým súd určil dieťaťu meno. Až následne, keď bude mať Vaše dieťa zapísané meno v rodnom liste, bude možné vydať mu cestovný pas, nakoľko rodný list je jediným dokladom preukazujúcim identitu dieťaťa a meno a priezvisko sú jedným zo základných identifikátorov osoby.