Pas pre maloleté dieťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Banská Bystrica

Otázka: Pas pre maloleté dieťa

Dobrý deň! Môj syn je starý 2 a pol roka. Je mi zverený do starostlivosti a nosí moje priezvisko. S mojím bývalým partnerom sme neboli manželia. Rada by som sa opýtala, či môj ex-partner môže vybaviť synovi pas aj bez môjho vedomia. Ako mám postupovať v prípade, že mu passport vybaví, ale potom mi ho nechce dať, keď budem chcieť ísť so synom na dovolenku? Ďakujem.

Odpoveď: Pas pre maloleté dieťa

Dobrý deň

za občana mladšieho ako 15 rokov podáva žiadosť o vydanie cestovného pasu zákonný zástupca, iná fyzická osoba než rodič, ktorej je dieťa zverené do osobnej starostlivosti, pestún, budúci osvojiteľ, ak nie je nad dieťaťom nariadená ústavná starostlivosť, štatutárny orgán zariadenia na výkon ústavnej starostlivosti, poručník alebo opatrovník, ktorý vyhotovený cestovný pas prevezme.

K žiadosti o vydanie cestovného pasu musíte predložiť aj rodný list, prípadne iné doklady. Za občana mladšieho ako 15 rokov môžu prebrať predmetný cestovný pas len houreuvedené osoby, teda nemožno sa dať zastupovať. Právny poriadok nevyžaduje vyslovený súhlas druhého rodiča s vycestovaním dieťaťa na krátkodobý pobyt.

Ak Vám nebude chcieť dať pas, vybavte mu nový a ten potom nedajte jemu. Skôr je lepšie sa dohodnúť ale niekedy to nejde.