Dodatočné konanie o dedičstve

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Dodatočné konanie o dedičstve

Dobrý deň, Ak je časť pozemku na meno zosnulej osoby a nebola spomenutá v dedičskom konaní, ako môžeme postupovať ďalej? Hana

Odpoveď: Dodatočné konanie o dedičstve

Dobrý deň, vo  vami uvedneom prípade platí ust. §  211 CIvilného mimosporového poriadku, ktoré znie nasledovne :

"Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, ďalší poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh vykoná o tomto majetku dodatočné konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, dodatočné konanie o dedičstve sa nevykoná."

Z vyššie uvedeného zákonného ustanovenia vyplýva, že je potrebné podať návrh na dodatočné konanie o dedičstve po poručiteľke a to na miestne prslušný okresný súd, na ktorom sa dedičské konanie skončilo /§ 159 Civil. mimoisporového poriadku/.