Podotázka: Bránenie otcovi v styku s dieťaťom
(Rodinné právo)
Dobrý deň,
neviete mi, prosím, poradiť, ako postupovať voči diskriminácii otca dieťaťa na Krajskom súde v Bratislave? Ako by ste postupovali vy v tomto konkrétnom prípade, keby ste boli na mojom mieste? Krajský súd v Bratislave, na základe odvolania matky proti rozhodnutiu prvostupňového súdu, v rozpore s rovnosťou rodičov a pohlaví, ako aj v rozpore s právom dieťaťa na rovnocenný a rovnoprávny styk s oboma rodičmi, zmenil rozsudok okresného súdu a sudkyne, ktorá má 20-ročnú prax v rodinnom práve. Rovnako ignoroval vyjadrenia a návrhy sociálnej kurately, ktorá u mňa vykonávala zisťovanie, a to bez patričného odôvodnenia alebo dodatočného zisťovania. Rozsudok zmenil tak, že moja 2,5-ročná dcéra sa so mnou môže stýkať len za prítomnosti matky dieťaťa. Toto rozhodnutie padlo napriek tomu, že som prvostupňovému súdu preukázal, že ma matka dieťaťa dlhodobo ako rodiča diskriminuje. Nikdy som si nemohol vziať vlastnú dcéru bez dozoru matky nikam, nemohol som ju fotiť, každú fotku som si musel vyhádať, nemohol som ju vziať k svojej rodine ani s dozorom matky. Rovnako som ju videl len vtedy, keď to vyhovovalo matke dieťaťa, za podmienok, ktoré určila ona, na mieste, ktoré schválila ona, a v čase, ktorý schválila ona. Musel som na ňu vždy čakať, kým sa jej uráčilo prísť. Bol som dobrý len ako "chodiaca peňaženka" pre dcéru a pre matku dieťaťa. Diskriminačné a majetnícke konanie matky dlhodobo emocionálne týra mňa aj moju rodinu a brzdí moju dcéru vo vývoji.
Sudkyňa prvostupňového súdu aj sociálna kuratela upozornili na druhom pojednávaní matku dieťaťa, že jej konanie nie je v poriadku. Dieťa nie je jej výlučným vlastníctvom a otec dieťaťa by si mal môcť vziať vlastné dieťa aj bez jej dozoru. Sudkyňa prvostupňového súdu určila, že sa môžem spočiatku stýkať s dcérou na 3 hodiny týždenne bez dozoru matky. Každý druhý víkend bez prespania, počas troch mesiacov za prítomnosti matky, a následne po troch mesiacoch, keď si dcéra navykne, že je so mnou aj bez prítomnosti matky, bude aj ostatný čas strávený s dcérou bez prítomnosti matky.
Krajský súd v Bratislave, na ktorého rozsudok som čakal vyše pol roka, na základe odôvodnenia, ktoré bolo tak slabé, že sa zaň hanbím aj ako pracovník štátnej správy, využil toho, že sú tieto sudkyne v podstate nedotknuteľné, keďže voči ich rozsudku nie je možné podať odvolanie. Určil, že moja dcéra 2,5 roka je ešte veľmi malá, aby sa so mnou stýkala bez prítomnosti matky, pričom sa s inými osobami bez prítomnosti matky stýkať môže. Je iróniou, že iné deti vo veku 2 roky som už strážil niekoľko hodín, len pri vlastnej dcére sa mi to kvôli mojej diskriminácii ako rodiča ešte nepodarilo. Krajský súd sabotoval moju ochranu ako rodiča a ochranu práv mojej dcéry, ktorú sa snažil prvostupňový súd ochrániť pred preukázaným diskriminačným konaním matky. Nevysporiadal sa s mojimi vyjadreniami, dôkazmi
Odpoveď: Bránenie otcovi v styku s dieťaťom
(odpoveď odoslaná: 23.12.2015)
Dobrý deň, pokiaľ Krajský súd v Bratislave, zmenil rozhodnutie Okresného súdu, niečo, čo matka uviedla v odvolaní tento súd muselo presvedčiť, že je jej žiadosť o styk za jej prítomnosti dôvodná.
Ak však dieťa býva sama aj s inými osobami, nie je dôvod na to, aby nebola sama s druhým rodičom. Vy ako druhý rodič ste jej nabližšou rodinou a máte prednosť na styk pred kýmkoľvek iným.
Poviem Vám, čo by som robil na Vašom mieste. Hoci teraz je už neskoro, ale po tom ako by prišlo odvolanie matky na vyjarenie sa k nemu, tak by som si dal záležať na tom, aby všetky tvrdenia matky boli vyvrátené resp. spochybnené. Apeloval by som na to, čo ste uviedli aj Vy, že sa stretáva s inými osobami sama. Ak ste boli s dieťaťom aj v minulosti a sám, potom nie je dôvod na to, aby bol styk za prítomnosti matky. Tiež sa dalo poukazovať na to, že pokiaľ matka trvá na svojej prítomnosti, tak, že to nerobí dobrotu, pretože deti sú svedkami hádok, čo určite nie je vhodné pri realizácii styku.
Teraz už však máte rozhodnutie krajského súdu, takže mate dve možnosti, medzi ktorými by som sa rozhodoval. To, ktorú možnosť by som si vybral by záviselo od formulácie rozsudku Krajského súdu. Prvá možnosť je podať dovolanie proti rozhodnutiu. Druhá možnosť je počkať nejaký čas (6-12 mesiacov) a potom podať návrh na zmenu rozhodnutia a úpravu styku bez prítomnsoti matky.
Dôvody na to, aby bol styk bez matky je potrebné si pripraviť.