Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Bránenie otcovi v styku s dieťaťom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trnava

Otázka: Bránenie otcovi v styku s dieťaťom

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či by som ako otec mohol dostať dieťa do svojej opatery a či mám na to právo, ak matka odmieta. Naše vzťahy s matkou dieťaťa sú napäté a zdá sa, že za každú cenu sa snaží ma pripraviť o našeho syna. Napriek tomu ho veľmi ľúbim a poskytujem mu všetko, čo potrebuje. Som presvedčený, že mu dokážem zabezpečiť lepšie sociálne podmienky a kvalitnejšiu výchovu. Chcel by som sa teda informovať, či je možné zabrániť matke v tom, aby nášho syna oberala o prítomnosť otca, najmä keď otec dieťa veľmi ľúbi. Ďakujem.

Odpoveď: Bránenie otcovi v styku s dieťaťom

Dobrý deň, 

v zmysle medzinárodných zmlúv a samozejme aj našich právnych predpisov má dieťa, pokiaľ je to v jeho záujme, právo na zachovanie styku s oboma rodičmi. Z toho vyplýva povinnosť rodiča, alebo osoby, ktorá sa o dieťa stará umožniť dieťaťu styk aj s druhým rodičom. Podstatou je, že dieťa nadobúda od oboch rodičov vzory správania, buduje si k nim vzťah, preberá názory a podobne. Pokiaľ by teda styk dieťaťa s druhým rodičom neznamenal ohrozenie jeho mravnej výchovy a pokiaľ by sa dieťa, vzhľadom na svoj vek a rozumovú vyspelosť, samo chcelo s druhým rodičom stretávať, potom nesmie byť v styku s dieťaťom tomuto rodičovi bránené, a to ani zo strany druhého rodiča.

Podľa Zákona o rodine majú rodičovské práva a povinnosti (vrátane styku s dieťaťom) obaja rodičia. Ďalej platí, že rodičia sa majú na výkone rodičovských práv a povinností dohodnúť a pokiaľ sa nedohodnú, upraví výkon rodičovských práv súd.

Ak chcete, aby bolo dieťa zverené do Vašej osobnej starostlivosti môžete na súd podať návrh na úpravu výkonu práv a povinností k maloletému dieťaťu, konkrétne návrh na zverenie maloletého dieťaťa do Vašej osobnej starostlivosti. Ak sa nechete o dieťa osobne starať, no chcete sa s ním pravidelne stretávať, odporúčam Vám podať návrh na úpravu styku s maloletým dieťaťom, kde navrhnete interval stretnutí. V oboch prípadoch je potrebné súdu uviesť všetky dôležité okolnosti a hlavne zdôrazniť fakt, že matka Vám bránila v styku a v kontakte s maloletým dieťaťom. Príslušným ustanovením je § 36 Zákona o rodine a nasl. a príslušným súdom je Okresný súd, v ktorom má maloleté dieťa svoje bydlisko.

Trápi vás "Bránenie otcovi v styku s dieťaťom" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Bránenie otcovi v styku s dieťaťom (Rodinné právo)

Dobrý deň, potreboval by som sa poradiť. S bývalou priateľkou máme spoločné dvojročné dieťa. Matka sa s dieťaťom odsťahovala a bráni mi v styku s ním, hoci mesačne jej posielam výživné. Podala si na súd o výživné. Chcel by som vedieť, či budem musieť doplatiť rozdiel v prípade, že súd rozhodne o vyššej sume výživného, aj keď mi odvtedy neumožnila stretnutie s dieťaťom? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Bránenie otcovi v styku s dieťaťom

(odpoveď odoslaná: 10.02.2020)

Dobrý deň, rozdiel vo výživnom, ktoré platíte, a o ktorom rozhodne súd budete musieť doplatiť od času podania návrhu na súd do rozhodnutia súdu. To platí aj v prípade, že Vám neumožňuje styk so synom. V prípade, že Vám vo styku naďalej bráni, môžete podať návrh na nariadenie neodkladného opatrenia v konaní o výživnom podať protinávrh o určenie styku s dieťaťom. Tým, že nemáte umožnený absolútne žiadny styk s dieťaťom, je vysoko pravdepodobné, že súd rozhodne neodkladným opatrením o určení styku v primeranom rozsahu. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Bránenie otcovi v styku s dieťaťom (Rodinné právo)

Dobrý deň, neviete mi, prosím, poradiť, ako postupovať voči diskriminácii otca dieťaťa na Krajskom súde v Bratislave? Ako by ste postupovali vy v tomto konkrétnom prípade, keby ste boli na mojom mieste? Krajský súd v Bratislave, na základe odvolania matky proti rozhodnutiu prvostupňového súdu, v rozpore s rovnosťou rodičov a pohlaví, ako aj v rozpore s právom dieťaťa na rovnocenný a rovnoprávny styk s oboma rodičmi, zmenil rozsudok okresného súdu a sudkyne, ktorá má 20-ročnú prax v rodinnom práve. Rovnako ignoroval vyjadrenia a návrhy sociálnej kurately, ktorá u mňa vykonávala zisťovanie, a to bez patričného odôvodnenia alebo dodatočného zisťovania. Rozsudok zmenil tak, že moja 2,5-ročná dcéra sa so mnou môže stýkať len za prítomnosti matky dieťaťa. Toto rozhodnutie padlo napriek tomu, že som prvostupňovému súdu preukázal, že ma matka dieťaťa dlhodobo ako rodiča diskriminuje. Nikdy som si nemohol vziať vlastnú dcéru bez dozoru matky nikam, nemohol som ju fotiť, každú fotku som si musel vyhádať, nemohol som ju vziať k svojej rodine ani s dozorom matky. Rovnako som ju videl len vtedy, keď to vyhovovalo matke dieťaťa, za podmienok, ktoré určila ona, na mieste, ktoré schválila ona, a v čase, ktorý schválila ona. Musel som na ňu vždy čakať, kým sa jej uráčilo prísť. Bol som dobrý len ako "chodiaca peňaženka" pre dcéru a pre matku dieťaťa. Diskriminačné a majetnícke konanie matky dlhodobo emocionálne týra mňa aj moju rodinu a brzdí moju dcéru vo vývoji. Sudkyňa prvostupňového súdu aj sociálna kuratela upozornili na druhom pojednávaní matku dieťaťa, že jej konanie nie je v poriadku. Dieťa nie je jej výlučným vlastníctvom a otec dieťaťa by si mal môcť vziať vlastné dieťa aj bez jej dozoru. Sudkyňa prvostupňového súdu určila, že sa môžem spočiatku stýkať s dcérou na 3 hodiny týždenne bez dozoru matky. Každý druhý víkend bez prespania, počas troch mesiacov za prítomnosti matky, a následne po troch mesiacoch, keď si dcéra navykne, že je so mnou aj bez prítomnosti matky, bude aj ostatný čas strávený s dcérou bez prítomnosti matky. Krajský súd v Bratislave, na ktorého rozsudok som čakal vyše pol roka, na základe odôvodnenia, ktoré bolo tak slabé, že sa zaň hanbím aj ako pracovník štátnej správy, využil toho, že sú tieto sudkyne v podstate nedotknuteľné, keďže voči ich rozsudku nie je možné podať odvolanie. Určil, že moja dcéra 2,5 roka je ešte veľmi malá, aby sa so mnou stýkala bez prítomnosti matky, pričom sa s inými osobami bez prítomnosti matky stýkať môže. Je iróniou, že iné deti vo veku 2 roky som už strážil niekoľko hodín, len pri vlastnej dcére sa mi to kvôli mojej diskriminácii ako rodiča ešte nepodarilo. Krajský súd sabotoval moju ochranu ako rodiča a ochranu práv mojej dcéry, ktorú sa snažil prvostupňový súd ochrániť pred preukázaným diskriminačným konaním matky. Nevysporiadal sa s mojimi vyjadreniami, dôkazmi

Odpoveď: Bránenie otcovi v styku s dieťaťom

(odpoveď odoslaná: 23.12.2015)

Dobrý deň, pokiaľ Krajský súd v Bratislave, zmenil rozhodnutie Okresného súdu, niečo, čo matka uviedla v odvolaní tento súd muselo presvedčiť, že je jej žiadosť o styk za jej prítomnosti dôvodná. 

Ak však dieťa býva sama aj s inými osobami, nie je dôvod na to, aby nebola sama s druhým rodičom. Vy ako druhý rodič ste jej nabližšou rodinou a máte prednosť na styk pred kýmkoľvek iným. 

Poviem Vám, čo by som robil na Vašom mieste. Hoci teraz je už neskoro, ale po tom ako by prišlo odvolanie matky na vyjarenie sa k nemu, tak by som si dal záležať na tom, aby všetky tvrdenia matky boli vyvrátené resp. spochybnené. Apeloval by som na to, čo ste uviedli aj Vy, že sa stretáva s inými osobami sama. Ak ste boli s dieťaťom aj v minulosti a sám, potom nie je dôvod na to, aby bol styk za prítomnosti matky. Tiež sa dalo poukazovať na to, že pokiaľ matka trvá na svojej prítomnosti, tak, že to nerobí dobrotu, pretože deti sú svedkami hádok, čo určite nie je vhodné pri realizácii styku.

Teraz už však máte rozhodnutie krajského súdu, takže mate dve možnosti, medzi ktorými by som sa rozhodoval. To, ktorú možnosť by som si vybral by záviselo od formulácie rozsudku Krajského súdu. Prvá možnosť je podať dovolanie proti rozhodnutiu. Druhá možnosť je počkať nejaký čas (6-12 mesiacov) a potom podať návrh na zmenu rozhodnutia a úpravu styku bez prítomnsoti matky. 

Dôvody na to, aby bol styk bez matky je potrebné si pripraviť. 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Bránenie otcovi v styku s dieťaťom" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.