Aký je nárok na dovolenku?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Aký je nárok na dovolenku?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, aký nárok má človek na dovolenku, ak pracuje v školskom (súkromnom) zariadení ako pomocný kuchár a má pracovnú dobu 4 hodiny. Pracuje tam už 4 roky. Ďakujem.

Odpoveď: Aký je nárok na dovolenku?

Dobrý deň, podľa § 101 Zákonníka práce (ZP), zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú. Zákon teda pri určení dovolenky nerozlišuje, či ide o skrátený alebo plný pracovný úväzok. Podľa § 103 ZP, základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne. Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku, je najmenej päť týždňov. Týždeň dovolenky predstavuje toľko pracovných dní, koľko má v týždni zamestnanec odpracovať podľa uzatvorenej pracovnej zmluvy, pričom platí, že v tomto prípade čerpania jedného dňa dovolenky patrí zamestnancovi náhrada mzdy vo výške jeho priemerného hodinového zárobku za 4 hodiny.