Dobrý deň,
spravidla všetky nároky zamestnancov, ktoré sú upravené v Zákonníku práce, sú minimálne zákonné nároky a teda nemôžu byť nižšie. Všetko navyše je v poriadku a týka sa to aj dovolenky.
Uvedenú zmenu však odporúčame okrem interného predpisu urobiť formou dodatkov k pracovným zmluvám konkrétnych zamestnancov. Keďže dovolenka navyše nemá byť pre všetkých zamestnancov.
Podľa § 18 Zákonníka práce, "Zmluva podľa tohto zákona alebo iných pracovnoprávnych predpisov je uzatvorená, len čo sa účastníci dohodli na jej obsahu."
Zároveň aj v internom predpise je potrebné náležite odôvodniť túto dovolenku povahou činností týchto zamestnancov.
Čo sa týka zákazu diskriminácie, a jeho porušenia v tomto prípade, dovolenka navyše pre týchto zamestnancov je odôvodnená ich pracovným výkonom - teda povahou činností, ktoré v zamestnaní vykonávajú. O diskirmináciu by išlo, ak by ste navyše 5 dní dovolenky dali len mužom a ženám na rovnakých pozíciách nie.
Diskrimináciu upravuje zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len "zákon")
Podľa § 8 ods. 2 zákona, "Diskriminácia nie je také rozdielne zaobchádzanie, ktoré je odôvodnené povahou činností vykonávaných v zamestnaní alebo okolnosťami, za ktorých sa tieto činnosti vykonávajú, ak tento dôvod tvorí skutočnú a rozhodujúcu požiadavku na zamestnanie pod podmienkou, že cieľ je legitímny a požiadavka primeraná."
Podľa čl. 1 Zákonníka práce, "Fyzické osoby majú právo na prácu a na slobodnú voľbu zamestnania, na spravodlivé, uspokojivé, transparentné a predvídateľné pracovné podmienky a na ochranu proti svojvoľnému prepusteniu zo zamestnania v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov osobitným zákonom o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon). Tieto práva im patria bez akýchkoľvek obmedzení a diskriminácie z dôvodu pohlavia, manželského stavu a rodinného stavu, sexuálnej orientácie, rasy, farby pleti, jazyka, veku, nepriaznivého zdravotného stavu alebo zdravotného postihnutia, genetických vlastností, viery, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, odborovej činnosti, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, majetku, rodu alebo iného postavenia s výnimkou prípadu, ak rozdielne zaobchádzanie je odôvodnené povahou činností vykonávaných v zamestnaní alebo okolnosťami, za ktorých sa tieto činnosti vykonávajú, ak tento dôvod tvorí skutočnú a rozhodujúcu požiadavku na zamestnanie pod podmienkou, že cieľ je legitímny a požiadavka primeraná."