Ako vysporiadat spolocne vlastnictvo


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 5. 8. 2015

Otázka: Ako vysporiadat spolocne vlastnictvo

Dobry den , potrabovala by som poradit v nasledovnej veci. Manželstvo bolo uzatvorené roku 1989 a rozvedené v januári 2004. Manželia mali byt v osobnom vlastníctve. Pri rozvode nebolo riešenie majetkové vysporiadanie. Na podnet manžela, ktorý sa chystal osamostatniť a od rodiny odísť - bolo požiadané o hypotekárny úver v sume v tom čase 1.000 000 Sk na vyfinancovanie bytu, ktorý si manžel kúpil v čase trvania manželstva a je výlučne v jeho vlastníctve, nakoľko mu manželka pred notárom podpísala, že sa zrieka akéhokoľvek nároku na tento byt. Hypotéku si manželia brali spoločne a na spoločný byt, ktorý majú v spoločnom vlastníctve bolo záložné právo v prospech banky, pokiaľ sa hypotéka nesplatí. Manžel sa zo spoločnej domácnosti odsťahoval v lete 2004. Do dnešného dňa má trvalý pobyt v byte, ktorý nadobudli spoločne so svojou manželkou. Pri rozvode bolo maloleté dieťa zverené do starostlivosti matky a otcovi bolo uložené platiť výživné v sume 3 000 Sk ( 99, 58 € ) mesačne do 15.dňa toho - ktorého mesiaca. Na základe ústneho návrhu manžela - manžel platil platby za byt, v ktorom zostali bývať manželka s maloletým dieťaťom, ale alimenty na dieťa neposielal s odôvodnením, že platí platby spojené s nájomným. Výživné na dieťa, ktoré časom ukončilo základnú a aj strednú školu nebolo nikdy upravené. Toto riešenie bolo z podnetu manžela , nakoľko platil za byt s odôvodnením, aby sa nemuseli meniť platby, vybavovať prepisy na manželku. Ex manzel momentalne caka so svojou partnerkou dieta. Ako spravne vysporiadat spolocne vlastnictvo - byt? Dakujem

Odpoveď: Ako vysporiadat spolocne vlastnictvo

Dobrý deň, pokiaľ po rozvode nedošlo k vysporiadaniu BSM, potom sa uplatnila k nehnuteľnosti (bytu) zákonná domnienka, že byt je v podielovom spoluvlastníctve (v podieloch 1/2 a 1/2). 

Ak sa neviete dohodnúť mimosúdne, treba zvážiť, či sa pustiť do súdneho konania, pretože ak by ste podali návrh Vy, tak potom by ste museli na základe rozhodnutia súdu zaplatiť manželovi 1/2 hodnoty bytu. Ak sa bývalý manžel nedomáha svojho spoluvlastníctva a Vy nechcete platiť za tento podiel, potom nie je potrebné podávať návrh. 

Ak by ste však chceli vysporiadať spoluvlastníctvo, potom sa pripravte na to, že bývalý manžel bude môcť požadovať vyplatiť svoj podiel.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk