Ako vysporiadať hnuteľný majetok po rozvode?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Prešov

Otázka: Ako vysporiadať hnuteľný majetok po rozvode?

Som rozvedený od júla 2014. Momentálne prebieha konanie o vysporiadanie BSM na základe žaloby, ktorú podala v februári 2015 moja bývalá manželka. Predmetom vysporiadania je trojizbový byt a hnuteľný majetok. Doteraz sa neuskutočnilo žiadne pojednávanie na súde a nie je doteraz stanovený ani termín. Pred kúpou bytu sme s manželkou obývali jej rodičovský dom, kde sme si rekonštruovali celé poschodie. V dome ostalo veľa pomerne drahého náradia a materiálu, ktoré som zakúpil ja zo svojich príjmov počas nášho manželstva. Po rozvode sa manželka vrátila späť do rodičovského domu, kde teraz býva so svojou sestrou, ktorá je majiteľkou domu. Manželka si z bytu odniesla väčšinu zariadenia a elektrospotrebičov. Je možné, súdnou cestou, ako napríklad návrhom na vydanie neodkladného opatrenia, žiadať, aby vrátila späť do bytu odnesené zariadenie alebo aspoň časť z nich, ktoré nutne nepotrebuje? V byte mám trvalý pobyt, no nežijem tam, pretože manželka si súdnou cestou vyžiadala sprístupnenie bytu a teda má kľúče. Môžem tiež žiadať súdnou cestou a neodkladným opatrením vrátenie spomínaného náradia a materiálu, ktorý zostal v jej rodičovskom dome, kde teraz býva a ktorý môžu teraz užívať iní ľudia - jej partner, švagor, brat a pod. - bez môjho vedomia?

Odpoveď: Ako vysporiadať hnuteľný majetok po rozvode?

Dobrý deň, v zmysle § 143 Občianskeho zákonníka, v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov (BSM) je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov. Do BSM patria aj príjmy z práce, ktoré ste nadobudli za trvania manželstva a teda aj veci, ktoré ste za ne nakúpili. Výnimku tvoria veci (napr. náradie), ktoré slúži na výkon Vášho povolania. Tieto veci sú Vašim výlučným vlastníctvom a máte právo domáhať sa ich vydania, ak ich užívajú iné osoby. V prípade ostatných hnuteľných vecí, nie je podstatné, kde sa nachádzajú, pretože všetky tvoria masu majetku, ktorej spoluvlastníctvo súd vysporiada rozhodnutím. Ak Však spoločné veci sú užívané spôsobom, ktoré ich znehodnocujú alebo sú užívané tretími osobami bez Vášho súhlasu, odporúčam Vám podať návrh na nariadenie neodkladného opatrenia, ktorým môžete dosiahnuť zdržanie sa ich užívania alebo úschovu u tretej osoby do skončenia konania o vysporiadanie BSM.