Ako vysporiadať BSM?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Nitriansky
Odpovedá: advokát
Odpovedané dňa: 10. 5. 2017

Otázka: Ako vysporiadať BSM?

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom vysporiadania majetku po rozvode. S manželom sme spolu žili deväť a pol roka, z toho štyri roky ako manželia. Pred tromi rokmi sme začali stavať dom, do, ktorého sme sa v lete 2016 nasťahovali. Predtým sme bývali v manželovom byte, ktorý predal a peniaze investoval do nového domu. Celková hodnota majetku (dom, auto, nový nábytok do domu) ma hodnotu do 120 000 eur. Manžel vložil z predaja bytu okolo 40 000 eur, 35 000eur sme zobrali úver a zvyšné peniaze sme financovali z vlastných. Ja som sa od manžela odsťahovala v novembri 2016 do podnájmu a on ostal v dome. Po rozvode chce manžel ostať v dome a nechce ma vyplatiť ani predať dom. Chce sa dohodnúť mimosúdne s tým, že mi dá maximálne 5000 eur a že úver prevezme iba na seba. Lebo podľa jeho názoru som za deväť a pol roka s ničím neprispievala do domácnosti a do domu som nedala žiadne peniaze. Neviem sa pohnúť ďalej, pretože manžel sa vyhráža, že ak to budem riešiť cez súd, tak sa to môže ťahať roky a nakoniec aj tak nemusí súd rozhodnúť v môj prospech. Za odpoveď vopred ďakujem. 

Odpoveď: Ako vysporiadať BSM?

Dobrý deň, pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti. Tieto zásady sa aplikujú s ohľadom na konkrétne okolnosti prípadu. Teda možno zhrnúť, že za nadobudnutie nehnuteľnosti do výlučného vlastníctva Vášho bývalého manžela, máte nárok požadovať určitú časť z jej trhovej hodnoty s ohľadom na vložené výlučné prostriedky Vášho manžela avšak aj na Vašu starostlivosť o obstarávanie potrieb domácnosti.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Ako vysporiadať BSM? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, ďakujem Vám za odpoveď. My deti nemáme, takže o to je to ľahšie. Mňa zaujímalo skôr to, že ak by sme vysporiadanie majetku riešili cez súd, či by súd rozhodol 50/50? Konkrétne neviem kto koľko do domu vložil peňazí, pretože tie tri roky, ktoré sme stavali, sme boli obidvaja zamestnaní, takže sme spoločne dávali peniaze na všetko. Ja od manžela nechcem, aby mi vyplatil polovicu z celkovej hodnoty majetku, lebo som si vedomá toho, že predal svoj byt a peniaze za predaj vložil do domu, a, že sme brali na dokončenie úver. Ale myslím, že z tej zvyšnej sumy po odpočítaní jeho peňazí a úveru, mám nárok na polovicu sumy, čiže ak je to 30 000 eur, na polovicu mám nárok. Ďakujem.

Odpoveď: Ako vysporiadať BSM?

Odpovedá: Advokát (Nitra) (odpoveď odoslaná: 17.05.2017)

Dobrý deň. Súd pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov (ďalej len BSM) vychádza zásadne z parity podielov oboch manželov. Inak povedané, súd v zásade vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké (t.j. 50:50).
Vzhľadom na konkrétne okolnosti každej jednej veci však súd prihliada na zákonnú úpravu uvedenú v § 150 Občianskeho zákonníka. V podstate teda máte pravdu v tom, že súd bude prihliadať na to, že Váš manžel predal jeho výlučný majetok (byt), pričom výťažok z tohto prevodu použil v rámci BSM. Súd bude tiež prihliadať na úver, ktorý ste si brali.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk