Ako vysporiadať BSM?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Nitra

Otázka: Ako vysporiadať BSM?

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom vysporiadania majetku po rozvode. S manželom sme spolu žili deväť a pol roka, z toho štyri roky ako manželia. Pred tromi rokmi sme začali stavať dom, do ktorého sme sa v lete 2016 nasťahovali. Predtým sme bývali v manželovom byte, ktorý predal a peniaze investoval do nového domu. Celková hodnota majetku (dom, auto, nový nábytok do domu) je približne 120 000 eur. Manžel vložil z predaja bytu okolo 40 000 eur, 35 000 eur sme zobrali ako úver a zvyšné peniaze sme financovali zo vlastných zdrojov. Ja som sa v novembri 2016 od manžela odsťahovala do podnájmu a on ostal v dome. Po rozvode chce manžel ostať v dome a nechce ma vyplatiť, ani predať dom. Chce sa dohodnúť mimosúdne s tým, že mi dá maximálne 5 000 eur a že úver prevezme iba na seba. Podľa jeho názoru som za deväť a pol roka neprispievala finančne do domácnosti a do stavby domu som neprispela žiadnymi peniazmi. Som v slepej uličke, pretože manžel sa vyhráža, že ak to budem riešiť cez súd, súdny spor sa môže ťahať roky a nakoniec aj tak nemusí rozhodnúť v môj prospech. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Ako vysporiadať BSM?

Dobrý deň, pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti. Tieto zásady sa aplikujú s ohľadom na konkrétne okolnosti prípadu. Teda možno zhrnúť, že za nadobudnutie nehnuteľnosti do výlučného vlastníctva Vášho bývalého manžela, máte nárok požadovať určitú časť z jej trhovej hodnoty s ohľadom na vložené výlučné prostriedky Vášho manžela avšak aj na Vašu starostlivosť o obstarávanie potrieb domácnosti.