Ako vypočítať hodnotu nehnuteľnosti pri vyporiadaní BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Ako vypočítať hodnotu nehnuteľnosti pri vyporiadaní BSM

Dobrý deň, chcela by som uzatvoriť s bývalým manželom dohodu o majetkovom vyrovnaní po rozvode. Pred svadbou sme si kúpili byt v aktuálnej hodnote približne 110 000 eur. Na nákup sme si vzali hypotekárny úver a tiež som použila 20 000 eur, ktoré mi darovali rodičia. Aktuálna výška hypotéky je 35 000 eur. Rada by som zostala v byte s dcérou. Plánujem preto vyplatiť bývalého manžela a prevziať po ňom hypotéku. Otázka teda znie, akú sumu mu musím vyplatiť. Jedno poradenstvo mi radí vypočítať to tak, že zabrám hodnotu bytu (110 000 eur), odočítam výšku hypotéky (35 000 eur), čo mi dá 75 000 eur. Túto sumu potom rozdelím na polovicu, čím dostanem 37 500 eur. Keďže môj pôvodný vklad bol 20 000 eur, tento obnos by sa z jeho podielu odrátal. Teda by som mu musela vyplatiť približne 17 500 eur. Bývalému manželovi bolo poradene inak. Mal by brať ohľad nielen na hodnotu bytu a hypotéku, ale aj na môj pôvodný vklad. Takže by mal výjsť na hodnotu bytu (110 000 eur) odpočítať výšku hypotéky (35 000 eur) a môj vklad (20 000 eur), čo by dalo 55 000 eur. Túto sumu by potom rozdelil na polovicu, čo by dalo 27 500 eur. Tých 20 000 eur, ktoré sa odrátavajú, sú súčasťou môjho podielu. Preto by som mu mal vyplatiť celkovo 27 500 eur. Rozdiel medzi týmito dvoma výpočtami je 10 000 eur, preto sa pýtam, ktorý výpočet je presnejší. Ďakujem.

Odpoveď: Ako vypočítať hodnotu nehnuteľnosti pri vyporiadaní BSM

Dobrý deň, nepoteším Vás. Manželov výpočet je správny, pretože, Vy máte dostať o 20 tisíc viac ako on (kvôli darovaným peniazom). Pri Vašom výpočte by ste dostali viac ako on.