Máte
otázku?

Ako vyjadriť podiel z časti spoluvlastníckeho podielu v darovacej zmluve?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako vyjadriť podiel z časti spoluvlastníckeho podielu v darovacej zmluve?

Dobrý deň, vo vlastníctve som spoluvlastníkom 1/2 nebytového priestoru a prislúchajúceho spoluvlastníckeho podielu na spoločných častiach a zariadeniach domu, ako aj k spoluvlastníckemu podielu na pozemku s danou veľkosťou. Plánujem darovať polovicu svojho spoluvlastníckeho podielu blízkej osobe. Je to správne formulované vo darovacej zmluve týmto spôsobom: "Darca daruje touto zmluvou obdarovanému 1/2 zo svojho spoluvlastníckeho podielu vo veľkosti 1/2 k nehnuteľnostiam a obdarovaný tento dar s vďakou prijíma"? Alebo je potrebné špecificky uviesť, že darujem 1/2 zo svojho spoluvlastníckeho podielu vo veľkosti 1/2 k nebytovému priestoru a 1/2 zo svojho spoluvlastníckeho podielu k spoluvlastníckemu podielu na spoločných častiach a zariadeniach domu a k pozemku danej veľkosti? Je číselné vyjadrenie, že darujem 1/2 zo svojho spoluvlastníckeho podielu vo veľkosti 1/2, správne? Ďakujem.

Odpoveď: Ako vyjadriť podiel z časti spoluvlastníckeho podielu v darovacej zmluve?

Dobrý deň, predmet darovania musíte vymedziť v darovacej zmluve dostatočne určito a zrozumiteľne. V prípadoch darovania častí zo spoluvlastníckych podielov sa zdá niekedy problematické ich matematické vyjadrenie v zmluve. V každom prípade Vám odporúčam špecifikovať časť zo spoluvlastníckeho podielu zlomkom ako uvádzate v prípade každej nehnuteľnosti zvlášť a taktiež aj jeho následné vyjadrenie k celku, aby bol zrejmý podiel spoluvlastníctva, ktorý sa prevádza. Dovoľujem si Vás upozorniť, že nejasné formulovaná a nezrozumiteľná zmluva trpí vadami právneho úkonu, ktoré ju robia absolutne neplatnou. V prípade záujmu Vám odporúčam kontaktovať advokátsku kanceláriu s požiadavkou vypracovania všetkých potrebných listín.

Trápi vás "Ako vyjadriť podiel z časti spoluvlastníckeho podielu v darovacej zmluve?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Ako vyjadriť podiel z časti spoluvlastníckeho podielu v darovacej zmluve? (Občianske právo)

Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať, či je možné darovať len časť (jednu polovicu) zo spoluvlastníckeho podielu na pozemku. Môj spoluvlastnícky podiel je vo veľkosti 1/4. Mohol by som ho darovať svojmu bratovi? Ak by to bolo možné, predpokladám, že by sa nemuselo uplatniť predkupné právo ostatných spoluvlastníkov, keďže by šlo o prevod príbuzenskej osobe. Ďakujem.

Odpoveď: Ako vyjadriť podiel z časti spoluvlastníckeho podielu v darovacej zmluve?

(odpoveď odoslaná: 20.03.2019)

Dobrý deň,

ak chcete časť podielu darovať bratovi, tak sa predkupné právo neuplatní, pretože brat je blízkou osobou. Samozrejme môžete previesť celý podiel, alebo jeho časť napr. polovicu z 1/4, teda 1/8. Vám by ostala 1/8 a brat by mal tiež 1/8.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako vyjadriť podiel z časti spoluvlastníckeho podielu v darovacej zmluve?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.